Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Εκτός έδρας νίκη στο 90+1′ για τον Παναιτωλικό κόντρα στον Ιωνικό

Καρέλης και Κορνέλιους τα γκολ – Διατήρησε το πλεονάκτημα έδρας για τα play outs

Σπουδαίο «διπλό» πέτυχε ο Παναιτωλικός, κερδίζοντας τον Ιωνικό με 2-1, διατηρώντας το πλεονέκτημα έδρας (4 ματς εντός, 3 εκτός) εν όψει της διαδικασίας των play outs. Καρέλης και Κορνέλιους πέτυχαν τα γκολ της νίκης για τα «καναρίνια», που σημείωσαν ακόμα ένα τρίποντο μακριά από την έδρα τους. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Λένις. Στην 9η θέση της βαθμολογίας τερμάτισε ο Τίτορμος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό σε γενικές γραμμές, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα του Παναιτωλικού. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με τον Μεντόσα (13′) και στη συνέχεια πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Σε μία αντεπίθεση, όμως, ο Ιωνικός λίγο έλειψε να προηγηθεί. Τουράμ και Μάντζης συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να σουτάρει και να στέλνει τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι. Αμέσως μετά ο Μεντόσα έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία των «καναρινιών», με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή. Ύστερα ο Παναιτωλικός απείλησε απανωτά τρεις φορές και πέτυχε γκολ στο 33′ με τον Μεντόσα να βρίσκει τον Καρέλη που με όμορφο σουτ έκανε το 0-1, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός ανέβασε στροφές και πατούσε καλύτερα στο χορτάρι. Στο 56′ ο Ρομαό βρέθηκε τετ α τετ με τον Ανέστη, που τον νίκησε. Λίγο αργότερα ο Άοσμαν απείλησε ξανά, ενώ στο 73′ ο Παναιτωλικός παραλίγο να φτάσει στο 0-2. Ο Ντουάρτε βρήκε τον Μεντόσα, αλλά ο Χουτεσιώτης αντέδρασε σωστά. Στο 81′ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Λένις, μετά από πάσα του Άοσμαν.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, όμως, ο Νταγκό απέφυγε εξαιρετικά τον Ρομαό, πάτησε περιοχή, έδωσε στον Κορνέλιους που σκόραρε από κοντά για το τελικό 1-2.

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι (92′ Μάναλης), Βαφέας (66′ Καμπράλ), Βαλεριάνος, Ντάλσιο, Κιάκος (46′ Κάνιας), Αοσμαν, Μάντζης (66′ Λένις), Τουράμ.
Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (88′ Λούι), Κορνέλιους, Λάρσον, Χουχούμης, Φλόρες (61′ Αντούνες), Μάρτενσον, Ντουάρτε (88′ Μπακαδήμας), Μεντόσα (81′ Νταγκό), Βέργος, Καρέλης (61′ Ντίας).