Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Έκλεισε τη χρονιά με νίκη η ΑΛΦΑ στη Βόνιτσα

Σημαντική νίκη γοήτρου πέτυχε η ΑΛΦΑ 93 στην τελευταία αγωνιστική της Α ΕΣΚΑΒΔΕ, που επικράτησε το Σάββατο (19/3) εκτός έδρας του ΑΟ Βόνιτσας με 65-78, παρά την «αδιαφορία» που είχε βαθμολογικά το παιχνίδι για τους Αγρινιώτες. Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη απέδειξαν μέχρι τέλους το ήθος τους, παλεύοντας μέχρι το τελευταίο λεπτό για τη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ μπήκε πιο καλά στον αγώνα και παρά το αρχικό 8-10, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τρίποντα του Αρέθα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 9 πόντους (19-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΛΦΑ με πολύ καλή άμυνα, καλό γύρισμα της μπάλας στην επίθεση και με τρία τρίποντα των Σωτηρόπουλου, Διαμάντη και Θεοφάνη, έκλεισε το ημίχρονο με 38-34.

Στην επανάληψη, ο Σταυρόπουλος χρεώθηκε γρήγορα τρίτο φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο, με τον Κορόζη να παίρνει τη θέση του και να κάνει εξαιρετική δουλειά στο μαρκάρισμα του Κακιούση, ενώ Κυριαζής, Κουδούνας και Βατίστας βοήθησαν αρκετά, ώστε να έρθει το ματς στα ίσια (56-56) με τη λήξη τριάντα λεπτών. Στην τέταρτη περίοδο, η ΑΛΦΑ ήταν η μοναδική ομάδα που υπήρχε στο παιχνίδι και παίζοντας υποδειγματική άμυνα (δέχτηκε μόλις 9 πόντους) έφτασε σε φαινομενικά εύκολη νίκη με 65-78.

Ο καλύτερος παίκτης του αγώνα με διαφορά ήταν ο Βατίστας (φωτο), που έκανε τρομερή δουλειά σε άμυνα κι επίθεση κι έκανε νταμπλ-νταμπλ, όπως και ο Σταυρόπουλος. Πολύ καλοί επίσης για την ΑΛΦΑ ο Κουδούνας με τον Διαμάντη, ενώ κρίσιμα τρίποντα είχαν ο Κυριαζής και ο Κουβέλης.

ΑΟ Βόνιτσας – ΑΛΦΑ 93 65-78
Δεκάλεπτα: 19-10, 19-24, 18-22, 9-22
ΑΟ Βόνιτσας: Κακιούζης 13(2), Μπουρσινός 1, Αρέθας 28(4), Σκαμπαγιάννης 6(2), Θειακός 17(1), Πυρρώτης, Μάρης, Βλάχος, Κατοπώδης, Μαζαράκης, Παπαγιάνννης.
ΑΛΦΑ 93: Καραπιπέρης, Διαμάντης 7(1), Καρράς, Σταυρόπουλος 10, Κουβέλης 7(1), Σωτηρόπουλος 3 (1), Κορόζης 2, Κυριαζής 11 (3), Βατίστας 25, Θεοφάνης 3(1), Τσέπας, Κουδούνας 10.

Η ΑΛΦΑ τερμάτισε στην 5η θέση της βαθμολογίας, συγκεντρώνοντας 28 βαθμούς σε 18 αγώνες και με συντελεστή πόντων +114 (1236-1122).