Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έκλεισε με νίκη τον πρώτο γύρο κι εξασφάλισε την… ηρεμία του

Νίκη μετά από 6 Αγωνιστικές για τα «καναρίνια» – Δύο γκολ ο Καρέλης, ένα ο Πέδρο, που σκόραρε στα γενέθλιά του

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναιτωλικό, που επικράτησε με 3-1 στη Λαμία και τελείωσε με τρίποντο τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο, πριν την διακοπή του πρωταθλήματος ελέω Μουντιάλ. Ο Καρέλης πέτυχε δύο γκολ και ο Πέδρο υπέγραψε τον θρίαμβο με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Ντε Βινσέντι είχε ισοφαρίσει προσωρινά (11′).

Η ομάδα του Αναστασίου ήθελε πολύ τη νίκη στη Λαμία και το έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα κόντρα στην τοπική ομάδα. Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Χουχούμης βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Ντίας, ο οποίος «έσπασε» στον Καρέλη κι αυτός με πλασέ έκανε το 0-1. Η χαρά του Τίτορμου κράτησε λίγο, καθώς μόλις 4 λεπτά μετά ισοφάρισε με ωραία ενέργεια ο Ντε Βινσέντι. Ο ίδιος παίκτης, όμως, ανέτρεψε τον Ντίας στο 27′ και παραχώρησε πέναλτι στους φιλοξενούμενους στο οποίο ευστόχησε ο Καρέλης για το 1-2.

Λίγο πριν το ημίχρονο ο Νταγκό λίγο έλειψε να κάνει το 1-3, αλλά ο Σαράνοφ απέκρουσε με τα πόδια.

Στην επανάληψη η Λαμία πήρε την κατοχή και ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Ο Νταγκό (47′) απείλησε ξανά, ενώ ο Νούνιες παραλίγο να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους (52′) με κεφαλιά – ψαράκι που έφυγε άουτ. Αυτή ήταν και η μοναδική ουσιαστική επίθεση της Λαμίας, καθώς ο Παναιτωλικός είχε κλείσει πολύ καλά τους χώρους. Μάλιστα, ο Σενγκέλια παραλίγο να «γράψει» το 1-3 στο 78′, αλλά ο Κορνέζος έκανε κομβική προβολή στο σουτ του Γεωργιανού. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, σε κόρνερ των γηπεδούχων όπου είχε ανεβεί και ο Σαράνοφ, ο Παναιτωλικός έφυγε στην κόντρα με τον Πέδρο, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το τελικό 1-3.

Λαμία: Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανδάρης, Νούνιες (56’ Ασκόφσκι), Μανούσος (56’ Μποάκι, 63’ Γιακουμάκης), Ντε Βισέντι (76’ Μαρμεντίνι), Σλίβκα, Σίμον, Γκοράνοβ, Τσιλούλης (76’ Καραμάνος), Κορνέζος.
Παναιτωλικός: Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτενσον, Φλόρες, Ντίας (79’ Μλάντεν), Νταγκό (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Μορσεϊ (46’ Σενγκέλια), Καρέλης (85’ Ζοάο Πέδρο).