Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Δοκάρια και δυστοκία τον κράτησαν στο «μηδέν» με τη Λαμία

Δεν κατάφερε να επικρατήσει στον «τελικό» ο Παναιτωλικός

Η Λαμία ήταν η… κερδισμένη στο ντέρμπι των ουραγών της Super League 1, καθώς έμεινε στο 0-0 με τον Παναιτωλικό, το απόγευμα της Κυριακής 24 Ιανουαρίου, στο Αγρίνιο. Οι δύο ομάδες είχαν συνολικά 5 δοκάρια (3 ο Παναιτωλικός και 2 η Λαμία), ωστόσο έμειναν στο μηδέν, με αποτέλεσμα την «λευκή» ισοπαλία. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, είχε ρυθμό και φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ωστόσο δε μπήκε γκολ.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να βλέπει τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι στο 2′. Ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε για τον Βέργο, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Επασί. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα σταδιακά και απάντησαν με δοκάρι από εκτέλεση φάουλ του Μπα, από την αριστερή πλευρά. Η μπάλα στη συνέχεια βρήκε στον Κνετ και κατέληξε κόρνερ.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, με τις δύο αμυντικές γραμμές να κόβουν όλες τις επιθέσεις των αντιπάλων. Στο 33′, όμως, ο Βέργος έσπασε στον Ντίας, αυτός σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Επασί έπεσε στη δεξιά του γωνία κι έδιωξε. Η Λαμία απάντησε τέσσερα λεπτά μετά, με τον Καραμάνο να πλασάρει, αλλά τον Τσότσαλιτς να διώχνει πάνω στη γραμμή. Λίγο αργότερα (43′) ο 30χρονος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ρόμανιτς σούτερα από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, ο Τίτορμος μπήκε λίγο καλύτερα. Άρχισε να κυκλοφορεί τη μπάλα, αλλά η Λαμία ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Ο Τζανετόπουλος μετά από φάουλ έκανε την προβολή με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Κνετ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και πάλι άμεσα, αφού στο 54′ «ισοφάρισαν» ξανά στα δοκάρια με το Μάζουρεκ, που έκανε εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναιτωλικός στη συνέχεια πήρε τα ηνία και προσπάθησε να βρει το πολυπόθητο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διατηρήσουν το «μηδέν». Οι γηπεδούχοι απειλούσαν κυρίως με στατικές φάσεις. Ο Αζάντι στο 74′ απείλησε μετά από κόρνερ του Μπαρμπόσα, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε ξανά στο οριζόντιο δοκάρι. Σε ίδιο περίπου σκηνικό, στις καθυστερήσεις του αγώνα και από την αριστερή πλευρά, ο Ιρανός δεν εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή εκτέλεση φάουλ, βγήκε μόνος του μπροστά από την εστία του Επασί, αλλά βρήκε τη μπάλα με τον ώμο και την έστειλε άουτ.

Παναιτωλικός: Κνετ, Τσότσαλιτς, Κωνσταντόπουλος, Περέιρα (84′ Ντάλσιο), Λιάβας, Τσιγγάρας (69′ Αρσούρα), Ταχάρ (84′ Γιάκολις),  Ντίας, Μπαρμπόσα, Μάζουρεκ (77′ Αριγίμπι), Βέργος (69′ Αζάντι).
Λαμία: Επασί, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (67′ Μπιάρνασον), Ρόμανιτς, Μπα (33′ Καραμάνος), Τιρόνε (78′ Πίτι), Αραμπούλι (78′ Προβυδάκης).