Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Δεν άντεξε ούτε στη Θεσσαλονίκη ο Παναιτωλικός, 3-0 ήττα από τον Άρη

Μετά το βαρύ 5-0 απ’ τον Παναθηναϊκό, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε και από τον Άρη

Νέα βαριά ήττα υπέστη ο Παναιτωλικός, αυτή τη φορά από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (3-0), το βράδυ του Σαββάτου (23/9). Οι γηπεδούχοι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λορέν Μορόν (2 γκολ), επικράτησαν σχετικά εύκολα επί του Τίτορμου, ο οποίος είχε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Το τρίτο γκολ πέτυχε ο Χριστοδουλόπουλος.

Σ’ ένα μέτριο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες, ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να κρατήσει το «μηδέν» στην άμυνά του και βρέθηκε πίσω στο σκορ με σουτ του Μορόν στο 22ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός απείλησε πρώτος με τον Καρέλη να μη μπορεί να «κρεμάσει» τον Κουέστα στο 2ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα σιγά σιγά και απείλησαν με τον Ζαμόρα (15′), αλλά ο Καπίνο απομάκρυνε. Ο Λορέν Μορόν, που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, σκόραρε από απόσταση περίπου 20 μέτρων με δυνατό συρτό σουτ. Ο Άρης απείλησε και με τον Φεράρι (43′), αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός έχασε σπουδαία ευκαιρία, αλλά ο Καρέλης εκτέλεσε μόνος του, αντί να πασάρει στον ελεύθερο Σενγκέλια, για ν’ ακολουθήσει κρεσέντο από τον Μορόν. Στο 55′ ο Ισπανός «έσκαψε» τη μπάλα, αλλά ο Μαυρίας έδιωξε πριν αυτή περάσει ολόκληρη τη γραμμή. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο ίδιος παίκτης πρόλαβε τον Οικονόμου και με εξαιρετική εκτέλεση πέτυχε το 2-0. Ο Καπίνο στη συνέχεια έκανε ορισμένες σημαντικές αποκρούσεις και ο Παναιτωλικός άρχισε να επιτίθεται, αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που τού παρουσιάστηκαν.

Στο 84’ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα». Έπειτα από κόρνερ, ο Φαμπιάνο είχε οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο Χριστοδουλόπουλος με δεύτερη προσπάθεια πέτυχε το 3-0, απόφαση που εξετάστηκε και από το VAR, για να διαπιστωθεί αν έχει περάσει ολόκληρη η μπάλα τη γραμμή.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε (76’ Ζουλ), Νταρίντα (88’ Παναγίδης), Ζαμόρα, Σουλεϊμάνοφ (63’ Κάρλσον), Μενέντες (76’ Χριστοδουλόπουλος), Μορόν (63’ Πάρντο).
Παναιτωλικός (Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας, Ντουάρτε Μπρ., Οικονόμου, Τορεχόν, Μπαλντασάρα (60’ Ντίαζ), Πέρεθ, Ακόστα Χουάνπι (83’ Μπουζούκης), Σενγκέλια, Ντουάρτε Φ. (83’ Λιάβας), Καρέλης (85’ Πέδρο).