Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑποτυΧία στη Λάρισα… (2-2)

Δύο χαζά πέναλτι στέρησαν το ιστορικό “διπλό” του Παναιτωλικού, που είχε προηγηθεί με δύο γκολ του Ντάουντα

Ούτε όταν προηγείται με δύο γκολ διαφορά δε μπορεί να κερδίσει ο Παναιτωλικός, που έδειξε τι… σημαίνει αυτοχειρία στη Λάρισα κόντρα στην ΑΕΛ, το απόγευμα της Τετάρτης (22/1). Ο Τίτορμος είχε προηγηθεί με δύο γκολ του εξαιρετικού Ντάουντα (28′ και 63′), αλλά απώλεσε το τρίποντο χαρίζοντας δύο χαζά πέναλτι στους γηπεδούχους, τα οποία εκτέλεσε εύστοχα ο Ουάρντα (79′ και 86′). Απογοήτευση επικράτησε με την ισοφάριση της ΑΕΛ, με τους παίκτες του Χάβου να αποτυγχάνουν να κερδίσουν… δικό τους ματς!

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πατούσε πολύ καλά σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ο Ρόσα και κυρίως ο Ντάουντα ήταν εξαιρετικά απειλητικοί με το Νιγηριανό φορ ν’ ανοίγει το σκορ με εξαιρετικό πλασέ από πολύ δύσκολη θέση στο 28′. Ο Ντάουντα είχε απειλήσει ξανά στο 10′ ενώ στο 34′ ο Κρίστινσον είπε όχι στον Ρόσα. Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν καθόλου στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη.

Έκλεισαν τον Παναιτωλικό στα καρέ του και άρχισαν να πιέζουν την εστία του Κνετ. Δε μπορούσαν όμως ν’ απειλήσουν και σε μία αντεπίθεση ο Παναιτωλικός έκανε το 0-2 στο 63′ με το Ντάουντα να χτυπά και πάλι, έπειτα από σέντρα του Ρόσα. Ο χρόνος περνούσε και οι γηπεδούχοι δεν απειλούσαν ουσιαστικά τα καρέ του Παναιτωλικού, ωστόσο η διαχείριση του αγώνα βγήκε… εκτός ελέγχου όταν ο Κέβιν παραχώρησε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ουάρντα στο 79′. Οι γηπεδούχοι πήραν φόρα και σε νέο γέμισμα ο Αιγύπτιος πρώην παίκτης του Παναιτωλικού κέρδισε νέο πέναλτι από τον Ντουάρτε, εκτέλεσε για το 2-2 και πανηγύρισε δεόντως. Λίγο αργότερα ο Τσιγγάρας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, ενώ το σκορ έμεινε στο 2-2.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Καρανίκας, Μόρας, Μιχαήλ, Μούζεκ, Κάτσε (46′ Βινίσιους), Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς (75′ Αλί Γκαζάλ), Μπούστος, Ουάρντα, Παπάζογλου (62′ Νούνιτς).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Τζανακάκης (78′ Ντουάρτε), Μααρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Σιένστεντ, Τσιγγάρας, Ντίας, Άλβαρεζ (88′ Ντάλσιο), Ρόσα, Ντάουντα (80′ Μπαϊροβιτς).