Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Απόρθητο κάστρο το κλειστό του ΔΑΚ – “Πέντε στα πέντε” ο ΑΟ Αγρινίου

Την πέμπτη σερί εντός έδρας νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη Β Εθνική σημείωσε το απόγευμα της Κυριακής (29/11) ο ΑΟ Αγρινίου, που επικράτησε και του Ερμή Λαγκαδά με 78-73. Οι Αγρινιώτες που δίνουν φέτος μεγάλη μάχη για την παραμονή στην Β Εθνική κατηγορία, “γονάτισαν” και τον Λαγκαδά στο -για μιαν ακόμη φορά- κατάμεστο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου!

Ο ΑΟ Αγρινίου ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε με 6-0. Ο Ερμής αντέδρασε και με σερί έφτασε τη διαφορά στον ένα πόντο (9-8), ενώ η διαφορά ανέβηκε στους τρεις με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (15-12). Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι έχασαν τον Μπερερή από τραυματισμό και ο Ερμής πέρασε στην αντεπίθεση, προηγήθηκε στο σκορ (29-30), αλλά με τρίποντο του Μήτσου στο τελευταίο δευτερόλεπτο, οι παίκτες του Μυριούνη πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 32-30.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΑ μπήκε πάλι δυνατά με τον Παραπούρα να κάνει πράματα και θάματα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να λήγει με το ταμπλό στο 54-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, για ακόμη μία φορά, “έσπαγαν” καρδιές! Ο Ερμής έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 61-62. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω. Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία έφτασαν στο +9 (73-64), παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Έπειτα από πολλά φάουλ και βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, ο ΑΟΑ πήρε μία ακόμη νίκη στο γήπεδό του με το ταμπλό να γράφει 78-73.

Κορυφαίος του αγώνα ο Παραπούρας (24π.), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μήτσου (15π.) με κρίσιμα τρίποντα. Από τους φιλοξενούμενους, ο Ακεψιμαΐδης (26π.) προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΑΟΑ.

Δεκάλεπτα: 15-12, 17-18, 22-20, 24-23.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 5, Τσιρώνης 7, Παραπούρας 24(2), Ναούμης 7(1), Μπαρούχας 8, Σκαρλάτος, Κλασίδης, Μήτσου 15(3), Γεωργούλας 9(1), Αναστασάκης 3.
Ερμής Λαγκαδά (Αγγελής): Καϊκλής, Ακεψιμαΐδης 26(5), Γεωργιάδης 2, Νότης, Παρίτσης 13(1), Πιλκούδης 2, Βενετίδης, Ελευθεριάδης 5(1), Γκαμούρας 19, Καντάρκος 6(1).