Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Άνετη επικράτηση της ΑΕΚ επί του Παναιτωλικού

Ήττα με 3-0 στην Opap Arena για τα «καναρίνια»

Με ήττα έκανε πρεμιέρα ο Πετράκης στον πάγκο του Παναιτωλικού, αντιμετωπίζοντας βέβαια την νταμπλούχο ΑΕΚ στην Opap Arena. Το βράδυ της Κυριακής των Εκλογών (8/10), ο Παναιτωλικός δε μπόρεσε ν’ αντισταθεί των γηπεδούχων και ηττήθηκε με 3-0. Βίντα, Ρότα και Μουκουντί τα γκολ για την Ένωση. Με δύο γκολ σε σύντομο χρονικό διάστημα στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Αλμέιδα κέρδισε εύκολα τον Τίτορμο.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο δε Παναιτωλικός αμυνόταν μαζικά, αλλά ο Ελίασον ήταν σε πολύ καλή μέρα και προκάλεσε σοβαρά προβλήματα. Ο Μάνταλος έστειλε προειδοποιητική βολή στο 13′, ενώ ο Αραούχο στο 33′ είχε μεγάλη ευκαιρία ν’ ανοίξει το σκορ, αλλά ο Καπίνο μπλόκαρε. Ένα λεπτό μετά, όμως, ο Ελίασον εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βίντα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την κακή ψυχολογία του Παναιτωλικού και το πέτυχαν στο 36′. Ο Ελίασον έβγαλε παράλληλη σέντρα και ο Ρότα έγραψε από κοντά το 2-0, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου. Λίγο πριν το ημίχρον, ο Παναιτωλικός είχε σημαντική διπλή ευκαιρία να μειώσει με Σενγκέλια και Πέδρο.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και απείλησε εκ νέου με Ρότα (49′) και Αραούχο (51′). Σταδιακά η Ένωση έριξε ρυθμό και έκανε διαχείριση δυνάμεων, με τον Παναιτωλικό ν’ απειλεί στο 66′ με φάουλ του Χατζηθεοδωρίδη που μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς. Ο Τίτορμος απείλησε ξανά με τον Ντουάρτε (80′), αλλά ο Στάνκοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά και κάπου εκεί η Ένωση θορυβήθηκε, βγήκε στην επίθεση και «κλείδωσε» οριστικά τη νίκη. Στο 88′ ο Μουκουντί πέτυχε και τρίτο τέρμα έπειτα από κόρνερ του Άμραμπατ. Στις δε καθυστερήσεις ο Καπίνο απέκρουσε δυνατό σουτ του Άμραμπατ, ενώ ο Μουκουντί στο 95′ παραλίγο να πετύχει και δεύτερο τέρμα με κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι. Η Ένωση κυνήγησε και τέταρτο τέρμα, αλλά το γκολ που πέτυχε ο Μάνταλος ακυρώθηκε -σωστά- γιατί ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (77′ Γκατσίνοβιτς), Κάλενς (58′ Μουκουντί), Βίντα, Ρότα, Γιόνσον, Πινέδα, Πισάρο (77′ Ζίνι), Ελίασον (77′ Άμραμπατ), Μάνταλος, Αραούχο (83′ Πόνσε).
Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Τορεχόν, Μπρ. Ντουάρτε (73′ Στάγιτς), Μλάντεν, Μαλής, Πέρες, Ξενιτίδης (57′ Φρ. Ντουάρτε), Μπουζούκης (46′ Λιάβας), Χατζηθεοδωρίδης (73′ Μπαλντασάρα), Σενγκέλια (81′ Βοΐλης), Πέδρο.