Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Βαριά ήττα στη Λεωφόρο για τον Παναιτωλικό (4-0 ο Παναθηναϊκός)

Βαριά ήττα δέχτηκε ο Παναιτωλικός το βράδυ της Κυριακής (12/2) στη Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκό, αφού ηττήθηκε με 4-0, παρά το γεγονός ότι μέχρι το 65ο λεπτό το σκορ ήταν 0-0. Η αναγκαστική αλλαγή του Χαντάκια αποσυντόνισε το αμυντικό πλάνο του Χάβου με αποτέλεσμα την ομαδική κατάρρευση του Παναιτωλικού μέσα σε λίγα λεπτά. Χατ τρικ ο Μπεργκ, ο Λουντ το άλλο γκολ.

Ιδιαίτερα ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισάωρο του αγώνα στη Λεωφόρο με τον Παναιτωλικό να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέλαβαν περισσότερες πρωτοβουλίες και στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή, με αποτέλεσμα τη βαριά ήττα με 4-0 για τους Αγρινιώτες.

Ο Παναθηναϊκός θέλησε από την αρχή να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 6΄είχε την πρώτη του καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Χουλτ έκανε σέντρα και ο Βιγιαφάνιες από το ύψος του πέναλτι σούταρε ψηλά άουτ με το αριστερό. Οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι στο 14′ όταν σε κόρνερ από τα δεξιά ο Μολέντο πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπεργκ από κοντά δεν μπόρεσε με κεφαλιά να της αλλάξει πορεία και να την στείλει προς τα δίχτυα του Κυριακίδη.

Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του απείλησε με την καλύτερη φάση μέχρι εκείνο το σημείο στο ματς στο 17′. Σε κεφαλιά-διώξιμο του Τσοκάνη μπήκε στην πορεία της μπάλας ο Λόπες, ο οποίος βγήκε τετ α τετ, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ. Κατά τα άλλα το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό ούτε φάσεις από τις δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο και σε αυτό έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός αμυνόταν πολύ καλά. Η επόμενη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 44′, όταν ο Κουλιμπαλί έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπεργκ πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Κυριακίδη.

Στην επανάληψη οι “πράσινοι” μπήκαν πιο δραστήριοι και απείλησαν στο 48′ όταν ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος έγινε κάτοχος της μπάλας και έπιασε ένα δυνατό δεξί σουτ με τον Κυριακίδη να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει την μπάλα. Ανάλογη φάση και στο 52′ με τον Βλαχοδήμο να πιάνει ξανά ένα συρτό σουτ και τον Κυριακίδη να μπλοκάρει. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπεργκ με όμορφη πάσα έβγαλε τον Βιγιαφάνιες μόνο του, αλλά το πλασέ του έδιωξε με το σώμα ο Κυριακίδης.

Στο 59′ Εμποκού και Μπεργκ έπαιξαν ωραία το “ένα δυο” με τον τελευταίο να σουτάρει και τον Κυριακίδη να διώχνει με το πόδι, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Βιγιαφάνιες έφυγε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Στο 63′ έγινε η φάση που άλλαγε το παιχνίδι. Ο Μολέντο σε μία διεκδίκηση κεφαλιάς χτύπησε άθελά του τον Χαντάκια, ο οποίος έγινε αλλαγή, με αποτέλεσμα να χαλάσει η συνοχή στην αμυντική γραμμή του Παναιτωλικού. Στην πρώτη επίθεση μετά την αλλαγή του νεαρού αμυντικού ο Παναθηναϊκός έφτασε στο γκολ. Σε φάση διαρκείας και συνεχόμενων λαθών των παικτών του Παναιτωλικού, η μπάλα έφτασε στον Χουλτ από τα αριστερά, αυτός έκανε τη σέντρα, ο Βιγιαφάνιες πήρε την κεφαλιά, ο Κυριακίδης απέκρουσε με την μπάλα να χτυπάει στον Τσοκάνη κι εν συνεχεία στο αριστερό δοκάρι και εν τέλει να καταλήγει στον Μπεργκ. Ο Σουηδός σε κενή εστία απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μύγας έβγαλε εξαιρετικά, με κάθετη πάσα, στον Λόπες, ο οποίος δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Βλαχοδήμο, αν και υπάρχουν υποψίες για ανατροπή, αφού ο Αργεντινός έχει “τσιμπήσει” την μπάλα πριν τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.

Με την ψυχολογία του 1-0, οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο ελεύθερα και στο 80′ κλείδωσαν τη νίκη. Ο Κούσας έκανε λάθος κοντρόλ, ο Λουντ έκλεψε και έδωσε απευθείας στον Μπεργκ, ο οποίος πλάσαρε άμεσα και η μπάλα, αφού βρήκε στον Κούσα και άλλαξε τροχιά, “κρέμασε” τον Κυριακίδη.

Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0 στο 89′ όταν ο Βιγιαφάνιες με πολύ ωραία κάθετη έβγαλε τον Λουντ σε θέση βολής και ο Φιλανδός με ωραίο σουτ νίκησε τον Κυριακίδη. Το παιχνίδι όμως δεν τελείωσε εκεί. Ο Μπεργκ, στις καθυστερήσεις του αγώνα και μετά από μπαλιά του Ζέκα, έπιασε την κεφαλιά νικώντας τον Κυριακίδη που γλίστρησε και δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 4-0.

Διαιτητής: Σπυρίδων Σελίμος (Λακωνίας)
Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέντο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Ζέκα, Ρείς (37′ Κουρμπέλης), Εμποκού (78′ Λουντ), Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης (46′ Π. Βλαχοδήμος), Μπεργκ.
Παναιτωλικός (Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Χαντάκιας (66′ Κουτρουμάνος), Κούσας, Τσοκάνης, Πάουλο, Μάκος, Ρότσα (79′ Παπαδόπουλος), Λόπεζ, Κλέσιο (73′ Μουνιός), Μαρκόφσκι.
Γκολ: 67′-80′-90’+ Μπεργκ, 89′ Λουντ.
Κίτρινες: 60′ Κυριακίδης.

Χάβος: “Μας αδικεί το βαρύ σκορ”

Στεναχωρημένος εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο Μάκης Χάβος, ο οποίος στάθηκε στην έκταση που πήρε το σκορ, αλλά παραδέχτηκε ότι ο Παναθηναϊκός νίκησε δίκαια, αφού ήταν καλύτερος:

“Το 4-0 είναι βαρύ και θεωρώ ότι είναι κακή εικόνα για την προσπάθεια που κατέβαλλαν τα παιδιά. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή αμυντική λειτουργία, κρατήσαμε την μπάλα κι εμείς είχαμε την καλύτερη στιγμή του πρώτου 45λεπτου με τον Λόπες. Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός άλλαξε τον σχηματισμό του και εμείς τον δικό μας. Έπαιξε ρόλο ο τραυματισμός του Χαντάκια, καθώς εκεί κάναμε μια αλλαγή που χάλασε την αμυντική μας ισορροπία κι αυτό έφερε ανησυχία στην ομάδα. Μετά το 1-0 κάναμε ατομικά λάθη τα οποία ο Παναθηναϊκός με την ποιότητα που έχει δεν τα συγχωρεί. Αλλά και πάλι λέω ότι το 4-0 είναι βαρύ και δεν αρμόζει στην εικόνα μας.

Είμαι στεναχωρημένος γιατί μέχρι το πρώτο γκολ οι φίλαθλοι είδαν ότι ο Παναιτωλικός πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο. Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι γιατί ακολουθεί το ματς με τον Πλατανιά”.