Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Σπουδαίο “διπλό” στη Λαμία

Ανώτερος αν και αποδεκατισμένος ο Παναιτωλικός

Σαφέστατα ανώτερος από τους γηπεδούχους παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο της Λαμίας ο Παναιτωλικός, κερδίζοντας με σχετική… άνεση με 2-0, το βράδυ του Σαββάτου (2/2). Ουίλιαν και Μπαΐροβιτς τα γκολ της σπουδαίας νίκης, που φέρνει τον Τίτορμο μία ανάσα από την πέμπτη θέση. Παραμένει… ο στόχος της παραμονής, σύμφωνα με τον Δέλλα.

Οι παίκτες του Δέλλα μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι. Με τον Ουίλιαν και τον Γκούγκα να απειλούν διαρκώς και τους Λουσέρο – Τσιγγάρα να κερδίζουν το κέντρο, ο Τίτορμος έφτασε σε μία φαινομενικά εύκολη νίκη. Ο Παναιτωλικός απείλησε στο 8ο λεπτό και στο 20ο λεπτό με τον Γκούγκα, χωρίς όμως να προηγηθεί. Το γκολ ήρθε πέντε λεπτά μετά, όταν ο Ουίλιαν πήρε όμορφα από τον Μπαΐροβιτς την μπάλα και πλάσαρε από αριστερά στην περιοχή για το 0-1.

Το εντυπωσιακό είναι πως η Λαμία δεν μπορούσε να βγάλει καθόλου αντίδραση στο γκολ του Βραζιλιάνου και το ημίχρονο έληξε με τον Παναιτωλικό να προηγείται. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Χάβου προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί, χωρίς αποτέλεσμα, αφού απείλησαν μόνο με μακρινό σουτ του Μπουλούλη (54’), το οποίο δεν αιφνιδίασε τον Κυριακίδη.

Ο Παναιτωλικός βρήκε ξανά τα πατήματά του στην επίθεση λίγα λεπτά μετά και απείλησε με τον Γκούγκα στο 64′ και τον Μπαΐροβιτς στο 71′ κλειδώνοντας το ματς. Ο Σουηδός φορ βγήκε στην πλάτη της άμυνας των «κυανόλευκων» και με δυνατό σουτ από αρκετά πλάγια θέση νίκησε τον Μελίσσα για το 0-2.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν και ο Παναιτωλικός έφυγε με το “διπλό” με σχετική άνεση.

Διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)
Λαμία (Μάκης Χαβός): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπαράλες, Μπερτόλιο, Καραμάνος (60′ Πίτι), Χουάν Τομάς (83′ Σκόνδρας), Δημούτσος, Βάντερσον, Μπουλούλης (70′ Επστάιν).
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης (62′ Γιαννακόπουλος), Μιχάι, Τσιγγάρας, Τσοκάνης, Λιάβας, Ουίλιαν, Λουσέρο, Άργκους, Ντίας, Μπαΐροβιτς (75′ Μαλής), Γκούγκα (83′ Αμαράλ).
Γκολ: 25′ Ουίλιαν, 71′ Μπαΐροβιτς.
Κίτρινες: 88′ Βάντερσον/32′ Τσοκάνης, 45′ Μπαΐροβιτς, 82′ Ντίας, 88′ Ουίλιαν.

Δέλλας: «Στόχος μας είναι η παραμονή!»

Συγχαρητήρια στους παίκτες του μοίρασε ο Δέλλας, επιχειρώντας παράλληλα να τους «προσγειώσει» ενόψει της συνέχειας! Αναλυτικά: «Συγχαρητήρια στα νέα παιδιά για το αποτέλεσμα. Δείξανε πως έχουν μεγάλο μέλλον μπροστά τους, η σκληρή δουλειά μας αντάμειψε. Στόχος μας είναι η σωτηρία!».