Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Σπουδαία νίκη του Παναιτωλικού στα Χανιά (0-3)

Μετά την ιστορική νίκη επί του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός πέρασε με φόρα από τον Πλατανιά στα Χανιά με το εντυπωσιακό 3-0! Οι παίκτες του Μάκη Χάβου ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι πολύ αποτελεσματικοί στην επιθετική τους γραμμή και δημιουργώντας λίγες φάσεις σκόραραν τρία γκολ, φτάνοντας σε άνετη νίκη επί των γηπεδούχων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τα “καναρίνια” χωρίς επιτυχία. Παρά τα λάθη στην αμυντική του γραμμή, ο Παναιτωλικός επέβαλλε το παιχνίδι του και σκόραρε νωρίς για μία μεγάλη νίκη που τον απομακρύνει για τα καλά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Μόλις στο 12′, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με το παρθενικό τέρμα του Ντίας στο πρωτάθλημα. O Κοκκαλάς απέκρουσε ασταθώς και ο Ντίας από κοντά με δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες του Πλατανιά έκαναν διαδοχικά λάθη στην άμυνα, σε μια φάση που ξεκίνησε από τα αριστερά με την επιμονή του Ρόσα και συνεχίστηκε με το κακό διώξιμο τoυ Στανισάβλιεβιτς, το σουτ του Ρόσα και το σουτ του επερχόμενου Ντίας για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυνατά, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Έδωσαν χώρο στον Πλατανιά και χτυπούσαν στις αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι και λίγο πριν το ημίχρονο, ο Παναιτωλικός έφτασε σε δεύτερο γκολ. Ο Κλέσιο έδωσε στον Μπεχαράνο, ο οποίος άφησε την μπάλα για τον Ρόσα που με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 0-2.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Πλατανιάς προσπαθούσε να μειώσει και ο Παναιτωλικός να βγει στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 62′, όταν ο Ενσικουλού έκανε διαγώνια συρτή σέντρα και ο Μπούτνικ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή. Ένα λεπτό μετά ο Πλατανιάς έμεινε με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο Πλιάτσικας.

Χωρίς να πασχίσει ιδιαίτερα, ο Παναιτωλικός έφτασε και σε τρίτο γκολ στο 79ο λεπτό. Ο Μαρινάκης πέρασε εξαιρετική κάθετη στον Μάσουρεκ, ο οποίος πάσαρε στον Ντίας κι αυτός σε κενή εστία έκανε το 0-3. Μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντό τους.

Διαιτητής: Τζοβάρας Γεώργιος (Φθιώτιδας)
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Κοκκαλάς, Στάθης, Πριντέτα, Σκαρντοβέλι, Κοροβέσης (46′ Στόιτσεφ), Δημούτσος, Πλιάτσικας, Ενσικουλού, Ντίντακ (67′ Κρος), Στανισάβλιεβιτς (46′ Πατράλης), Μπούτνικ.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μίχαϊ, Μόρας, Ρόσα (52′ Τσοκάνης), Μπεχαράνο (67′ Μπράβο), Μάρκος Πάουλο, Μάσουρεκ, Ντίας, ΡόΣα (59′ Λόπες) και Κλέζιο.
Γκολ: 12′, 79′ Ντίας, 43′ ΡόΣα
Κάρτες: 24′ Μόρας, 42′ Ρότσα, 43′ Πλιάτσικας, 67′ Μαρινάκης, 84′ Στάθης / Κόκκινη: 63′ Πλιάτσικας