Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Πολύ καλός ο Παναιτωλικός, αλλά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 1-0

Την ήττα με 1-0 γνώρισε το μεσημέρι της Κυριακής (13/12) ο Παναιτωλικός από τον πρωταθλητή Ελλάδας, Ολυμπιακό. Ο Τίτορμος, που στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, έχει παράπονα από τη διαιτησία του Παπαδόπουλου, αφού αποβλήθηκε λανθασμένα ο Κυριακίδης στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και το γκολ φαίνεται πως προέρχεται από λάθος κόρνερ… Κορυφαίος ο Μύγας, το γκολ για τους γηπεδούχους ο Τσόρι.

Εξαιρετικά στημένος από το πρώτο λεπτό ήταν στον αγωνιστικό χώρο του “Γεώργιος Καραϊσκάκης” ο Παναιτωλικός, που φρόντιζε περισσότερο τα αμυντικά του καθήκοντα και έβγαινε σε αντεπιθέσεις κυρίως με Ουαρντά και Βιγιαφάνιες.

Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να βρει φάσεις σε ανοιχτό παιχνίδι και οι δύο καλύτερες στιγμές του να σκοράρει ήρθαν μέσα από εκτελέσεις κόρνερ και τον Μιλιβόγεβιτς να αστοχεί δις σε προσπάθειες του. Πρώτα στο 17′, όταν ο Κυριακίδης σταμάτησε την κεφαλιά του και μετά στο 23′, όταν το δεξί σουτ που επιχείρησε έφυγε μόλις από το δεξί δοκάρι της αντίπαλη εστίας.

Λίγο νωρίτερα (18′) ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη του απειλητική επίσκεψη στα καρέ του Ρομπέρτο, όταν από γύρισμα του Μύγα, ο Ρουσκουσέδα ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι σημάδεψε άουτ με μονοκόμματο σουτ.

Οι διαιτητικές αποφάσεις, η αποβολή και το 1-0

Οι ισορροπίες στο ματς άλλαξαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν σε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Κυριακίδης βγήκε εκτός εστίας, αρχικά επιχείρησε να διώξει με το στήθος και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο χέρι του. Τα “καναρίνια” ωστόσο έχουν παράπονα για φάουλ του Ιντέγε στον Χαντάκια πριν επέμβει ο Κυριακίδης. Ο Παπαδόπουλος έδειξε την κόκκινη κάρτα στον τερματοφάλακα του Παναιτωλικού και ο Ματζουράκης άλλαξε τον Χαντάκια με τον Στεφανάκο.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Φορτούνης από αριστερά έστρωσε την μπάλα στον Ντομίνγκες και ο Αργεντίνος με δεξί σουτ εκτός περιοχής έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για την διαιτησία και σε αυτήν την φάση, για λανθασμένο κόρνερ, από το οποίο ξεκίνησε το γκολ.

Προσπάθησε στην επανάληψη – Έπιασε πέναλτι ο Στεφανάκος

Στην επανάληψη, ο Καμπιάσο στο 54′ κέρδισε πέναλτι από τον Μάκο, αλλά ο Στεφανάκος απέκρουσε την εκτέλεση του Τσόρι και κράτησε τον Παναιτωλικό στο παιχνίδι. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να είναι αναποτελεσματικός στην παραγωγή φάσεων σε κανονική ροή αγώνα, έχοντας μια φλύαρη υπεροχή, ενώ ο Παναιτωλικός έφευγε με καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση.

Δοκάρι με τον Φορτούνη – Χωρίς αποτέλεσμα οι αντεπιθέσεις

Στην πρώτη πραγματικά καλή του επιθετική ενέργεια, ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Φορτούνη στο 76′, μετά από γύρισα του Πάρντο και σπάσιμο της μπάλας του Ιντέγε στον Έλληνα διεθνή μέσο.

Η επόμενη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Στεφανάκο να αποκρούει το σουτ του Πάρντο με το αριστερό. Ο Παναιτωλικός, παρότι έφευγε συχνά σε αντεπιθέσεις, δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα που ολοκληρώθηκε με το τελικό σκορ να έχει διαμορφωθεί από το πρώτο μέρος.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας).
Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Φορτούνης, Ντομίνγκες (75′ Πάρντο), Ντουρμάζ (74′ Σεμπά), Ιντέγε.
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Κέβιν, Γκόμες, Ρουσκουσέδα (88′ Καμαρά), Χαντάκιας (45+3′ Στεφανάκος), Ουαρντά, Βιγιαφάνιες, Βασιλείου (70′ Κουτρομάνος), Μάκος.
Γκολ: 45+4′ Ντομίνγκες /
Κάρτες: 36′ Μιλιβόγεβιτς, 43′ Ντομίνγκες / 45′ Κυριακίδης (κόκκινη), 53′ Κέβιν