Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Πλήρωσε το κακό δεύτερο ημίχρονο…

Από άνετο 2-0 στο ημίχρονο… 2-2 και… παραλίγο ανατροπή!

Ακόμη ένα… δικό του παιχνίδι έχασε μέσα από τα χέρια του ο Παναιτωλικός, ο οποίος προηγήθηκε με 2-0 της ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αναδείχτηκε τελικά ισόπαλος με 2-2 στο γήπεδό του, το βράδυ της Δευτέρας (11/2). Εξαιρετικά στοιχεία έδειξε ο Μπαΐροβιτς, ο οποίος είχε συμμετοχή και στα δυο γκολ της ομάδας του. Μάζουρεκ και Μπαΐροβιτς τα γκολ για τα «καναρίνια».

Σαφώς ανώτερος της ΑΕΛ ήταν ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται στην αμυντική τους λειτουργία. Τα “καναρίνια” ωστόσο δεν είχαν επιθετικές εμπνεύσεις και άργησαν ν’ απειλήσουν την εστία του Κρίστινσον, αφού μόνο ο Ουίλιαν και ο Γκούγκα είχαν… όρεξη στα πρώτα 20 λεπτά. Η Λάρισα μάλιστα απείλησε πρώτη σε μία στημένη φάση με τον Νούνιτς (15′).

Η πρώτη φάση του Παναιτωλικού έφερε και το γκολ. Στο 24′ και μετά από φάση διαρκείας, ο Μάζουρεκ πέτυχε το 5ο του γκολ φέτος για το 1-0. Από δεξιά βγήκε σέντρα του Μανά, ο Κρίστινσον έδιωξε, αλλά η μπάλα επέστρεψε στην μικρή περιοχή με τον Μπαΐροβιτς να πλασάρει πάνω στους αμυντικούς της ΑΕΛ και στην επαναφορά ο Μάζουρεκ με δυνατό σουτ να γράφει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο στη συνέχεια. Στο 33′ ο Γιαννακόπουλος πρόλαβε τον Ντέλετιτς και στο 35′ ο Γκούγκα τον Λεοζίνιο που είχε φύγει εντελώς μόνος του με τον Γιαννακόπουλο. Στο 42′ ο Παναιτωλικός πέτυχε δεύτερο γκολ. Ο Μάζουρεκ έκανε πάσα στον Μπαΐροβιτς (ήταν σε θέση οφσάιντ), ο οποίος έβαλε σωστά το σώμα του κόντρα στον Ζίζιτς και ευστόχησε απέναντι στον Κρίστινσον, κάνοντας το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες άλλαξαν άρδην την εικόνα τους. Ο Παναιτωλικός προς το χείριστο και η ΑΕΛ προς το καλύτερο. Ο Τίτορμος ήταν σα να μη βγήκε καθόλου στον αγώνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι “πήραν αέρα” από την είσοδο του υπερκινητικού Μπαργκάν, ο οποίος έβαλε δύσκολα στην άμυνα του Παναιτωλικού μαζί με τον Ντέλετις. Μέχρι το 60′ ο αγώνας δεν είχε φάση, αλλά από το 62′ μέχρι το 68′, ο Φατιόν πέτυχε δύο τέρματα και έκανε το 2-2. Αρχικά μείωσε με κεφαλιά και μετά ισοφάρισε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Μπαργκάν από τον Λιάβα.

Ο Παναιτωλικός δεν άντεξε την ψυχολογική πίεση και βγάζοντας ένταση στο παιχνίδι του έδειχνε… ικανός ακόμα και να χάσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Μάλιστα η ΑΕΛ έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ με τον Νούνιτς στο 71′, ενώ ο Παναιτωλικός απείλησε με εξαιρετικό σουτ του Αμαράλ στις καθυστερήσεις.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Λιάβας, Μιχάι, Άργκους (79′ Μαλής), Αμαράλ, Λουσέρο (74′ Τσιγγάρας), Γκούγκα, Ουίλιαν, Μανά, Μασουρέκ, Μπάιροβιτς (63′ Μοράρ).
ΑΕ Λάρισας (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γιακιμόφσκι, Γκόλιας, Ζίζιτς, Ακόστα (46′ Μπαργκάν), Μπέρτος, Σετσέροβιτς, Λεοζίνιο (63′ Σικάβκα), Φατιόν, Νούνιτς (89′ Μόρας), Ντέλετιτς.
Γκολ: 24′ Μασουρέκ, 42′ Μπάιροβιτς / 62′, 69′  πεν. Φατιόν.
Κάρτες: 64′ Μοράρ, 66′ Αμαράλ, 68′ Λιάβας, 87′ Μαλής / 31′ Ακόστα, 70′ Φατιόν, 82′ Γκόλιας, 90′ Γιακιμόβσκι.