Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα με ανατροπή μέσα στο Αγρίνιο (1-2)

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα μέσα στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό, κερδίζοντας με ανατροπή με σκορ 2-1 τους Αγρινιώτες μέσα στην έδρα τους. Ο Παναιτωλικός ήταν αρκετά κακός σε γενικές γραμμές, είχε κάποιες εκλάμψεις κατά τη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να προηγηθεί, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το ψυχολογικό αβαντάζ του 1-0.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα από την αρχή έως το τέλος. Οι δυο ομάδες απείλησαν και έψαξαν με αξιώσεις το γκολ με τον Παναιτωλικό να ανοίγει πρώτος το σκορ ενώ στη διάρκεια του πρώτου μέρους σε μια πολύ δύσκολη φάση ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΣ.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι χάνοντας εκατέρωθεν από μια ευκαιρία. Ο Παναιτωλικός απείλησε πρώτος στο 2′ με εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα από δεξιά και τον Περιστερίδη να μπλοκάρει εύκολα. Στο επόμενο λεπτό Ροντρίγκες και Κυριακίδης δεν συνεννοήθηκαν, ο Ζάιρο “χώθηκε” στη φάση αλλά ο Κυριακίδης πρόλαβε να απομακρύνει σε κόρνερ.

Τόσο ο Παναιτωλικός όσο και ο ΠΑΣ συνέχισαν να παίζουν ανοιχτά και να προσπαθούν να φτιάξουν ευκαιρίες χωρίς όμως να υπάρξει απειλή μπροστά από τις δυο εστίες. Στο 23΄οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί, αλλά μετά το σουτ του Κλέσιο και την ασταθή απόκρουση του Περιστερίδη ο Μαρκόφσκι κυνήγησε τη φάση και υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 31′ ο ΠΑΣ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση εκτός περιοχής. Εκτέλεσε απευθείας ο Γιάκος, εκπληκτική επέμβαση του Κυριακίδη στο αριστερό του παραθυράκι, με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού! Ο Μπέριος στο ριμπάουντ σκόραρε με το κεφάλι, γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ του σκόρερ. Από τα ριπλέι ο Μπέριος είναι ξεκάθαρο ότι καλύπτεται. Σε αντικανονική θέση είναι ο Κόντε, που όμως κάνει κίνηση προς την μπάλα και επηρεάζει τη φάση. Βέβαια η μπάλα φαίνεται να έχει περάσει από το φάουλ του Γιάκου, κάτι το οποίο βέβαια ήταν πολύ δύσκολο να φανεί με γυμνό μάτι.

Στο 42′ ο Παναιτωλικός αναπτύχθηκε γρήγορα με τον Ουάρντα να ανοίγει ωραία στα αριστερά στον Φερέιρα, ο οποίος σούτερε δυνατά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Περιστερίδη για το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο ΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 53′ ο Μπουκουβάλας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με τον Κόντε να χάνει την ευκαιρία να απειλήσει καθώς του έφυγε το κοντρόλ. Δυο λεπτά αργότερα το σουτ του Μαρκόφσκι πάνω στην κίνηση και εντός περιοχής έστειλε την μπάλα έξω.

Από το 59′ ο Πετράκης έριξε στο ματς τον Μαμπουλού και άλλαξε το σύστημα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επιθετικοί, απείλησαν περισσότερο και βρήκαν δυο γκολ για να γυρίσουν το ματς. Δέκα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς ο Μαμπουλού έφερε την αναμέτρηση στα ίσια. Ο Κοζορώνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάκος απομάκρυνε και ο άσος του ΠΑΣ έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας. Σημάδεψε τον Μαμπουλού στο πρώτο δοκάρι και ο φορ των φιλοξενούμενων δεν λάθεψε με το κεφάλι για το 1-1.

Στο 80 ήρθε και το γκολ της ανατροπής. Ο Γαρουφαλιάς με εξαιρετική κάθετη βρίσκει τον Μαμπουλού, ο οποίος αφού πέρασε τον Κυριακίδη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ολική ανατροπή του σκορ.

Ο Παναιτωλικός από εκεί και μετά δεν μπόρεσε να απειλήσει ξανά την εστία του Περιστερίδη και η τελευταία καλή φάση του αγώνα άνηκε επίσης στον ΠΑΣ με τον Κόντε να βγαίνει τετ α τετ με τον Κυριακίδη αλλά δεν μπόρεσε να τον πλασάρει και να κάνει τρία τα γκολ της ομάδας του.

Διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης (Σερρών)
Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκηςι): Κυριακίδης, Ροντρίγκες (74′ Λεντέσμα), Κούσας, Τομανέ, Κλέσιο, Φερέιρα (74′ Καμαβουάκα), Μάκος, Μαρκόβσκι, Μάρκος Πάουλο, Τσοκάνης, Ουάρντα (84′ Μουνιός).
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Γαρουφαλιάς (89′ Σκόνδρας), Μιχαήλ, Γιάκος (59′ Μαμπουλού), Τζημόπουλος, Κόντε, Ζάιρο, Ναδάλες (30′ Κούτρης), Κοζορώνης.
Γκολ: 42′ Φερέιρα/69′-80′ Μαμπουλού
Κίτρινες: 12′ Ροντρίγκες, 83′ Λεντέσμα/78′ Γαρουφαλιάς, 89′ Ζάιρο