Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Νέα “τεσσάρα” και… λαϊκά δικαστήρια

Ήττα εξελίξεων από την ΑΕΚ στο Αγρίνιο

Παιχνίδι με πολλές προεκτάσεις ήταν αυτό με την ΑΕΚ για τον Παναιτωλικό, ο οποίος ηττήθηκε με 4-1 από την Ένωση στο γήπεδό του, το Σάββατο 6 Ιανουαρίου. Οι οπαδοί του Παναιτωλικού εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και ζήτησαν το λόγο από τους παίκτες, ενώ δεν έλειψαν οι εντάσεις και οι αποδοκιμασίες.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κι εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ψηλά και κέρδιζαν εύκολα μπάλα από τους παίκτες του Παναιτωλικού, οι οποίοι έκαναν βεβιασμένα λάθη. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μπακασέτας πέτυχε το 0-1 με εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλάζοντας τις ισορροπίες του παιχνιδιού από πολύ νωρίς.

Οι παίκτες του Χιμένεθ θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και προσπάθησαν να πετύχουν γρήγορα δεύτερο γκολ. Ο Μπακασέτας έχασε ακόμη μία ευκαιρία στο 12ο λεπτό για το 2-0, όταν μετά από κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ, βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά, αλλά πρώτα ο Κυριακίδης και μετά το δοκάρι, σταμάτησαν την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Επτά λεπτά αργότερα, ένα δυνατό σουτ του Μπακασέτα έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 35ο λεπτό, ο Μπακασέτας κέρδισε πέναλτι από τον Μύγα μετά από ωραία ενέργεια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος ευστόχησε κι έκανε νωρίς-νωρίς το 0-2.

Κάπου εκεί αντέδρασε ελαφρώς ο Παναιτωλικός, ο οποίος έκανε την πρώτη του τελική στο 41ο λεπτό με ένα σουτ του Ρόσα που βρήκε στο δοκάρι, ενώ μια κεφαλιά του Μοράρ έφυγε κόρνερ από επέμβαση του Τσιντώτα. Το ημίχρονο όμως δεν είχε λήξει και η ΑΕΚ έφτασε σε τρίτο τέρμα. Ο Μπακασέτας πέρασε εντυπωσιακά τον Μύγα και έστρωσε στον Αραούχο, ο οποίος με όμορφο σουτ πέτυχε το 0-3.

Έβγαλε αντίδραση, αλλά ήταν πολύ αργά

Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να λείπουν τα λάθη. Με πίεση ψηλά και καλύτερες ατομικές ενέργειες, έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά έπεσε πάνω στον… Τσιντώτα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κατεβάσει ταχύτητα, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν εκεί, για να εμποδίσει τον Τίτορμο να σκοράρει.

Στο 49’ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ είπε “όχι” στον Μοράρ και μετά σε σουτ του Μύγα, ενώ δυο λεπτά αργότερα, απέκρουσε εντυπωσιακά ένα πλασέ του Μοράρ σε τετ α τετ. Η ΑΕΚ θορυβήθηκε από την αντίδραση του Παναιτωλικού και ανέβασε ξανά την απόδοσή της. Ο Λόπες, 37” μετά την αλλαγή του έφτασε στο τέταρτο γκολ.  Στο 61’ ο Πορτογάλος έπιασε σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Κυριακίδη να μην μπορεί ν’ αντιδράσει.

Tο μόνο που κατάφερε ο Παναιτωλικός ήταν να πετύχει το γκολ τις τιμής με τραβηγμένο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στο 68′. Ο Μοράρ εκτέλεσε εύστοχα κι έγραψε το τελικό 4-1…

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Μύγας (69’ Μαρινάκης), Ρότσα (60’ Τσοκάνης), Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάσουρεκ, Ντίας, Μοράρ, Ρόσα (46’ Κλέζιο).
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Κονέ, Γαλανόπουλος, Αραούχο (71’ Γιακουμάκης), Μπακασέτας (51’ Μασούντ), Χριστοδουλόπουλος (60’ Λόπες), Λιβάγια.
Γκολ:  68′ πεν. Μοράρ / 6′ Μπακασέτας, 36′ πεν. Χριστοδουλόπουλος, 45 +1′ Αραούχο, 60′ Λόπες.
Κάρτες: 37′ Μπεχαράνο, 82′ Μιχάι / 43′ Τσιγκρίνσκι, 67′ Κονέ