Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Μεγάλη νίκη του Παναιτωλικού στην Τρίπολη (0-2 τον Αστέρα – video)

Τα highlights του αγώνα ΕΔΩ.

Ο Παναιτωλικός έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Στεφανάκο, ρέφαρε την ήττα της πρεμιέρας και με… ήρωα τον Πόντες που διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υλικό του, έφτασε σε μία σπουδαία νίκη στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα (0-2). Ουάρντα και Βιγιαφάνιες τα γκολ για τα “καναρίνια”…

Ο Αστέρας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έχασε πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Ο Μάσα ήταν ο δημιουργός της πρώτης επικίνδυνης στιγμής για τους γηπεδούχους. Γύρισε ωραία στον Γιάννου από τα δεξιά, αυτός άφησε όμορφα στον Φούντα που σούταρε, όμως ο Στεφανάκος με το πόδι έδιωξε σε κόρνερ. Από το 17 έως το 20, ο Μάσα έχασε δυο σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά ολομόναχος φάτσα με το τέρμα έκανε κακό πλασέ, ενώ τρία λεπτά αργότερα δεν τοποθέτησε καλά το σώμα του με αποτέλεσμα το νέο σουτ που επιχείρησε να μην ανησυχήσει τον Στεφανάκο. Οι φάσεις του Αστέρα έκλεισαν με μία κεφαλιά του Σανκαρέ στο 28ο λεπτό, όπου κι αυτός ολομόναχος έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Παναιτωλικός, κόντρα στη ροή του αγώνα, κατάφερε να προηγηθεί μετά από όμορφη σέντρα του Μάκου από τα δεξιά και μία εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ουάρντα στο 34′ για να γίνει το 0-1. Ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 41ο λεπτό, όμως το ξαφνικό σουτ του Κάπελ έδιωξε με δυσκολία στη γωνία του ο Κοσίτσκι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να χάνουν μία σπουδαία ευκαιρία με τον Φούντα στο 48′ Ο νεαρός άσος έκανε γυριστό σουτ στον αέρα, με τη μπάλα να περνά για λίγο άουτ. Δεκατέσσερα λεπτά αργότερα ο Αστέρας έφτασε μία ανάσα από το 1-1. Ο Λανθαρότε έκανε τη σέντρα από τα δεξιά όμως ο Χαμντανί μόνος στο πίσω δοκάρι έστειλε τη μπάλα έξω με το κεφάλι! Ο Αστέρας είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να κάνει ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι πάντως έφτασαν κοντά στο 2-0 στο 92ο λεπτό, όταν ο Βιγιαφάνιες έβγαλε μόνο τον Μαρκόφσκι φάτσα με τον Κοσίτσκι, όμως το πλασέ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον Παναιτωλικό να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ με τον Βιγιαφάνιες. Ρουσκουσέδα, Πάουλο και Βιγιαφάνιες έφυγαν στην κόντρα, συνεργάστηκαν άψογα και ο Αργεντινός τέλειωσε το παιχνίδι με πλασέ στην κενή εστία.

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών).
Βοηθοί: Αντώνιος Καρατζίκας, Γεώργιος Κουντουρέλης (Αθηνών).
Αστ. Τρίπολης: Κοσίτσκι, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Κιτόκο (Μούκαμ 64′), Ιγκλέσιας (Δημούτσος 82′), Χαμντανί, Μάσα (Σκουρτάι 75′), Λανθαρότε, Φούντας, Γιάννου.
Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Κέβιν, Κούσας, Παπάζογλου, Κουτρομάνος, Πάουλο Κόστα, Μάκος, Ντάνι Μπεχαράνο (Παπουτσιγιαννόπουος 86′), Ουάρντα (Βιγιαφάνες 66′), Κάπελ (Ρουσκουσέδα 80′), Μαρκόφσκι.
Γκολ: Ουάρντα (34′), Βιγιαφάνες (96′).
Κίτρινες κάρτες: Κούσας (3′), Φούντας (24′), Κουτρομάνος (29′), Γκοϊάν (45′), Παπάζογλου (74′), Μάκος (76′), Μπεχαράνο (82′), Ρουσκουγέδα (85′), Δημούτσος (88′), Μαρκόφσκι (95′).