Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Με το… αστέρι του Βιγιαφάνιες, ο Παναιτωλικός 2-1 τον Αστέρα

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια με 2-1 την Τρίπολη. Ο Αστέρας κρατιόταν “με νύχια και με δόντια” στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας αρκετά σφυρίγματα από τον Λαμπρόπουλο, αλλά τελικά οι εμπνεύσεις του Βιγιαφάνιες έδωσαν ένα σημαντικό τρίποντο στα “καναρίνια” στο ΓΦΣ Παναιτωλικός. Ρουσκουσέδα και Παπάζογλου τα γκολ, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Γιάννου.

Ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Οι παίκτες του Ματζουράκη κυνήγησαν περισσότερο τη νίκη και μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ χρειάστηκε μία πολύ κρίσιμη επέμβαση του Κυριακίδη στο πρώτο λεπτό σε τετ α τετ του Γιάννου.

Ο Τίτορμος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο επόμενο λεπτό, όταν ο Μαρκόφσκι ανατράπηκε από τον Ζησόπουλο, αλλά ο Λαμπρόπουλος έδειξε “παίζεται”. Μετά από το 2ο λεπτό, ο Παναιτωλικός είχε την υπεροχή και απείλησε ξανά με τον Μαρκόφσκι στο 7ο λεπτό, όταν έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά το πλασέ του από πλάγια δεν ήταν καλό και ο Μπαντής απέκρουσε. Χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για να απειλήσει ξανά ο Τίτορμος, με σουτ του Πάουλο έξω από την περιοχή.

Στη συνέχεια έγινε μία φάση που συζητήθηκε ιδιαίτερα. Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε φάουλ, ο Παναιτωλικός κέρδισε κόρνερ, αλλά οι παίκτες του Βεργέτη διαμαρτυρήθηκαν εντόνως για χέρι των επιτιθέμενων. Ο λόγος που η φάση συζητήθηκε ήταν επειδή Γκοϊάν και Ιγκλέσιας είχαν ήδη κίτρινη κάρτα, αλλά ο Λαμπρόπουλος επέλεξε να μην τους τιμωρήσει για τις έντονες διαμαρτυρίες τους…

Οι φιλοξενούμενοι φυλούσαν περισσότερο τα νώτα τους, αφού μετά τη φάση του 1ου λεπτό δεν ξαναπάτησαν απειλητικά την περιοχή του Κυριακίδη στο πρώτο ημίχρονο. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου μάλιστα, τα “καναρίνια” θα μπορούσαν να προηγηθούν, αλλά ο Πάουλο δεν πλάσαρε σωστά σε γύρισμα του Κέβιν.

Στην επανάληψη, είχαμε λίγο-πολύ την ίδια εικόνα. Ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο, αλλά και πάλι δεν απειλούσε ιδιαίτερα. Χρειάστηκε δε τις εμπνεύσεις του Βιγιαφάνιες για να εμφανιστεί επιθετικά… Ο 24χρονος απείλησε στο 50΄ με εξαιρετικό σουτ, που έδιωξε ο Μπαντής σε κόρνερ, ενώ στο 53′ μία κάθετη πάσα του Αργεντινού στον Ρουσκουσέδα ήταν αρκετή για το 1-0.

Ο Αστέρας επηρεάστηκε ιδιαίτερα από το γκολ που δέχτηκε, αλλά βρήκε δυνάμεις για να απαντήσει. Στο 63′, ο Φερνάντες σούταρε εντός περιοχής, ο Κυριακίδης απέκρουσε προσωρινά και ο Γιάννου από κοντά, ισοφάρισε με πλασέ.

Η μικρή αυτή παρένθεση έκλεισε στο 72′ όταν ο Κέβιν έκανε το φάουλ και ο Παπάζογλου με κεφαλιά έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους. Αξίζει εδώ να σημειωθεί ότι ο Τίτορμος είχε και δοκάρι στο 68′ με φάουλ του Βιγιαφάνιες.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να διαχειριστούν το σκορ και με τη βοήθεια της τύχης στα τελευταία λεπτά πήραν ένα σημαντικό τρίποντο που τους ξεκολλάει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας…

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας).
Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μάρτιν, Κούσας, Ρουσκουγιέδα (72′ Κάπελ), Βιγιαφάνιες (79′ Βασιλούδης), Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόφσκι, Πάουλο (89′ Κουτρουμάνος), Μύγας, Ουάρντα.
Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λανθαρότε, Φερνάντες (69′ Παπαδόπουλος), Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Φούντας (77′ Τσοκάνης), Λούι, Γκοϊάν, Χαμντανί, Ιγκλέσιας (67′ Κουρμπέλης), Γιάννου.
Γκολ: Ρουσκουγιέδα 53′, Παπάζογλου 72′ / Γιάννου 63′.
Δοκάρι: Βιγιαφάνες 68′.
Κίτρινες: Γιάννου 31′, Ιγκλέσιας 36′, Γκοϊάν 36′, Ρουσκουγιέδα 70′, Βιαγιαφάνες 74′, Κουρμπέλης 75′, Γιαννούλης 85′, Παπάζογλου 85′, Λανθαρότε 94′, Ουάρντα 95′.