Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Λιονέλ Πόντες: “Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου”

Εκστασιασμένος… παρουσιάστηκε στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα στην Τρίπολη (0-2) ο Λιονέλ Πόντες, ο οποίος μοίρασε συγχαρητήρια στους παίκτες του, σημειώνοντας ότι “ο Παναιτωλικός μπορεί να παίξει ακόμη καλύτερα”. Αναλυτικά:

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την δύσκολη νίκη, απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Ξεκινήσαμε καλά το ματς. Ο Αστέρας ανέβηκε ψηλά, δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία μας, αλλά είχαμε και την τύχη με το μέρος μας. Προσπαθήσαμε να ισορροπήσουμε το ματς, δημιουργήσαμε μια καλή οργανωμένη ευκαιρία και βάλαμε το πρώτο γκολ, κάτι που μας απελευθέρωσε. Περάσαμε το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Στο ημίχρονο μιλήσαμε στους παίκτες. Είπαμε ότι πρέπει να συνεχίσουμε αμυντικά, γιατί ξέραμε ότι ο Αστέρας λειτουργεί με μεγάλες μπαλιές κι εμείς προσπαθήσαμε με αντεπιθέσεις, να βγάλουμε ένα 2ο γκολ και το σημειώσαμε στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, αν και μπορούσαμε να το είχαμε σημειώσει και νωρίτερα.

Είμαστε ακόμα στην αρχή του πρωταθλήματος. Είναι διαφορετικά τα φιλικά ματς από τα επίσημα. Κερδίζεις σε αυτοπεποίθηση και δείχνεις χαρακτήρα, όταν κερδίζεις τέτοια ματς. Η ομάδα μας είχε χαρακτήρα και τον έδειξε”.