Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ήττα του Παναιτωλικού στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή

Την παραμονή του στην Super League εξασφάλισε κόντρα στον Παναιτωλικό ο Ηρακλής, το βράδυ της Κυριακής 23 Απριλίου, κερδίζοντας με ανατροπή με 2-1 τους Αγρινιώτες. Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο 31′ με τον Ρόσα, ο Περόνε ισοφάρισε στο 53′ και στο 85′ ο Μπαστακός ολοκλήρωσε την ανατροπή, που έδωσε στους Θεσσαλονικείς την σημαντική νίκη παραμονής στην κατηγορία.

Ο Ηρακλής “καιγόταν” για νίκη, ο Παναιτωλικός ήταν αδιάφορος βαθμολογικά και το άγχος το είχαν οι γηπεδούχοι. Ο Παναιτωλικός, παίζοντας απελευθερωμένα παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τους γηπεδούχους βέβαια να σπαταλούν πιο σημαντικές ευκαιρίες. Στο 4ο λεπτό και στο 15ο λεπτό, Λεοζίνιο και Περόνε δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με τον Παναιτωλικό να απαντά στο 31ο λεπτό με τον Ρόσα, ο οποίος, με σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον, που έμεινε όρθιος. Στο 44′ οι ποδοσφαιριστές του Μάκη Χάβου θα μπορούσαν να σημειώσουν και δεύτερο γκολ. Ο Μπράβο έκανε “ψαλίδι”, το οποίο πήγε πάνω στον Στάμου και μετά κόρνερ. Ήταν σαφές πως το τέρμα του Παναιτωλικού προκάλεσε γκρίνια, ένταση και εκνευρισμό στον Ηρακλή.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Σάββας Παντελίδης προχώρησε σε δύο αλλαγές. Πέρασε στο ματς Γροντή και Μπαστακό, έβγαλε Αργυρόπουλο και Αγγελόπουλο και μετέτρεψε τον σχηματισμό σε 4-1-4-1. Στο δεύτερο μισό η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με εκατέρωθεν ευκαιρίες και γκολ. Ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 53′ σε 1-1. Ο Μπαστακός έκλεψε τη μπάλα από τον Μύγα, μπήκε στην περιοχή, ο Περόνε για να πάρει καλή θέση έριξε αγκωνιά σε αντίπαλο και από κοντά ισοφάρισε. Ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του και προσπάθησε να κυνηγήσει πιο έντονα το δεύτερο γκολ. Στο 60′ έχασε τετ α τετ με τον Λεοζίνιο, στο 62′ φοβερή απόκρουση του Κυριακίδη σε σουτ του Γροντή και στο 63′ απάντησε ο Παναιτωλικός, όταν ο Ρέι απέφυγε δύο παίκτες του Ηρακλή, έκανε σουτ το οποίο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Για ένα δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός με την επόμενη ευκαιρία να παρουσιάζεται στο 83′. Το εξαιρετικό σουτ του Γροντή έξω από την περιοχή εξουδετέρωσε όμως ο Κυριακίδης. Ο Μπαστακός αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για τον Παντελίδη. Αυτός έφτιαξε το 1-1, αυτός έκανε το 2-1. Στο 85′ ο Λεοζίνιο εκτέλεσε φάουλ, με κεφαλιά-πάσα του Περόνε η μπάλα έφτασε στον Μπαστακό, ο οποίος με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με την επικράτηση του Ηρακλή, σε συνδυασμό με την ήττα του Λεβαδειακού, να δίνει την εξασφάλιση της παραμονής του Γηραιού στην Super League.

Διαιτητής: Δημήτρης Θάνος (Γρεβενών).
Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Αργυρόπουλος (46′ Γροντής), Στάμου, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Ίντζογλου, Αγγελόπουλος (46′ Μπαστακός), Λεοζίνιο, Μοντέιρο, Κούρος (73′ Πασάς), Περόνε.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας (75′ Χαντάκιας), Παπάζογλου, Κούσας, Ρότσα (59′ Τσοκάνης), Μπράβο, Ρόσα, Ρέι, Κλέσιο, Λόπες, Μουνιός (65′ Κουτρομάνος).
Γκολ: 31′ Φάρλεϊ Ρόσα –  53′ Περόνε, 85′ Μπαστακός.
Κάρτες: 42′ Στάμου – 57′ Ρότσα, 68′ Μύγας, 84′ Χαντάκιας.

Χάβος: “Θα μπορούσαμε να σκοτώσουμε τον Ηρακλή”

Στην αναποτελεσματικότητα των παικτών του στάθηκε ο Χάβος για το παιχνίδι με τον Ηρακλή: “Κάναμε καλή προσπάθεια ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Θεωρώ ότι μπορούσαμε να σκοτώσουμε τον αντίπαλο με ένα δεύτερο τέρμα. Κάναμε κλασικές ευκαιρίες και ο Ηρακλής δεν ήταν αυτός που θα μπορούσε να είναι μέσα στην έδρα του. Η αμυντική μας λειτουργία ήταν καλή. Παρά την τεράστια προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά, από μια στατική φάση στο δεύτερο μέρος χάσαμε το ματς”, υποστήριξε ο Μάκης Χάβος.