Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ήττα στη Λάρισα για τον Παναιτωλικό (1-0)

Δεύτερη ήττα φέτος για τα “καναρίνια”

Πέμπτο σερί παιχνίδι που ο Παναιτωλικός δέχεται γκολ, μόνο που αυτή τη φορά δεν κατάφερε να σκοράρει, ώστε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Τα “καναρίνια” γνώρισαν την ήττα από τη Λάρισα στην έδρα της με 1-0, κάνοντας δύο τις φετινές του ήττες στο πρωτάθλημα.

Η Λάρισα ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό μετά την έναρξη του αγώνα. Μετά από σέντρα του Πίτι, η μπάλα στρώθηκε στον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα κόντραρε στον Χαντάκια, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη.

Οι γηπεδούχοι πήραν αέρα από το γκολ που πέτυχαν και ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο εικοσάλεπτο, κάνοντας προσπάθειες για νέες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κυριακίδη. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε από εκεί και ύστερα, πήρε την κατοχή, πήρε μέτρα στο γήπεδο και έβγαινε μπροστά δειλά – δειλά. Η ΑΕΛ ωστόσο έκλεινε σωστά τους διαδρόμους, ενώ, όπου χρειάστηκε, ο Κρίστινσον επενέβη.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός συνέχισε να έχει την κατοχή, αλλά δεν απειλούσε ουσιαστικά την εστία της Λάρισας (είχε δύο μακρινά σουτ και πολλές κακές σέντρες). Ίσα ίσα που οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά σε ένα γκολ με τον Ντέλετιτς στο 61′, στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Στη συνέχεια δεν έγινε κάτι το αξιόλογο, με αποτέλεσμα η Λάρισα να πετύχει τη νίκη στο ντεπούτο του Φέστα στον πάγκο των “βυσσινί”.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γκόλιας, Μόρας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Ντέλετιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπάλλας (68′ Κοέφ), Πίτι (75′ Μορσί), Κούνιτς.
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Χαντάκιας (72′ Λουσέρο), Μιχάι, Τσοκάνης, Ερικσον, Μάρκος Πάουλο, Ουίλιαν (61′ Καμαρά), Ντίας, Μάζουρεκ (78′ Μανά), Μοράρ.
Γκολ: 3′ Μιλοσάβλιεβιτς.
Κάρτες:  43′ Καρανίκας, 56′ Πίτι, 59′ Μπάλλας, 70′ Κοέφ, 84′ Ζίζιτς / 21′ Ουίλιαν, 42′ Μαρινάκης, 56′ Μίχαϊ, 79′ Μανά.