Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ήττα στα Χανιά για τον Παναιτωλικό (2-0 ο Πλατανιάς)

Photo-Right: paravatos.eu

Την ήττα γνώρισε στα Χανιά ο Παναιτωλικός κόντρα στον Πλατανιά (2-0) το απόγευμα της Κυριακής (26/4), χάνοντας τις όποιες ελπίδες του για είσοδο στα play off της Σούπερ Λιγκ. Τα “καναρίνια” παρότι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και ο Πλατανιάς που καιγόταν για βαθμούς κέρδισε με δύο γκολ στο 84′ και το 88′.

Ο Παναιτωλικός απείλησε πρώτος στο παιχνίδι με σουτ του Φωτάκη στο 16ο λεπτό και τον Ολιμπά να μπλοκάρει με ευκολία. Οι παίκτες του Παράσχου απείλησαν για πρώτη φορά στο 19′, μετά από λάθος του Μαρτίνες, αλλά το σουτ του Ζαραδούκα ήταν άστοχο και έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Ράφαελ. Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν υποτονική και με λίγες φάσεις στις δύο εστίες. Κάτι αξιοσημείωτο έγινε στο 44ο λεπτό με τον Λαζάρ να απειλεί με σουτ που έφυγε ψηλά άουτ. Την ίδια κατάληψη είχε και το σουτ του Βιγιαφάνες στις καθυστερήσεις, μετά από όμορφη αντεπίθεση της ομάδας του Παναιτωλικού.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε θεαματικά. Οι δύο ομάδες κυνηγούσαν περισσότερο το γκολ της νίκης.

Στο 50’ ο Αποστολόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ράφαελ έδιωξε εντυπωσιακά, στερώντας το γκολ από τον Πλατανιά. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα για τον Μορένο, που σούταρε στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Με τις αλλαγές του Γιώργου Παράσχου (Γουνδουλάκη, Γιακουμάκη), οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές. Ο Παναιτωλικός ωστόσο στις αντεπιθέσεις ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος έχοντας ένα δεκάλεπτο ευκαιριών. Φωτάκης (62′), Μορένο (68′) και Μορένο-Λάζαρ σε διπλή ευκαιρία (73′) δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 84′ ο Πλατανιάς βρήκε αυτό που έψαχνε. Ο Τόρες «βρήκε δίχτυα» με πλασέ μέσα από την περιοχή για το 1-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιακουμάκης, με το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα, σφράγισε τη νίκη της ομάδας των Χανίων, που φτάνει κοντά στην παραμονή.

Διαιτητής: Ανδρέας Παππάς
Πλατανιάς (Παράσχος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Ιτούα (58′ Γκαβιλάν), Μπανανά, Ζαραδούκας (77′ Γιακουμάκης), Τετέ, Αγκιλέρα, Αποστολόπουλος, Μαχαμάτ, Μενδρινός (67′ Γουνδουλάκης), Τόρες.
Παναιτωλικός (Χάβος): Ράφαελ, Λάζαρ, Μαλεζάς, Κούσας, Κέβιν (46′ Κουτρουμάνος), Γοδόι, Μαρτίνες, Φωτάκης, Κάπελ (58′ Μύγας), Βιγιαφάνες, Μορένο (77′ Άλβες).
Γκολ: 84′ Τόρες, 88′ Γιακουμάκης.
Κίτρινες: 60′ Τέτε, 74′ Ζαραδούκας, 83′ Αγκιλέρα, 84′ Τόρες, 87′ Γιακουμάκης/34′ Κέβιν, 56′ Καπέλ, 67′ Φωτάκης, 83′ Μύγας, 90′ Βιγιαφάνες.