Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ήττα με κάτω τα χέρια για τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ (2-0 η ΑΕΚ)

Ήττα με κάτω τα χέρια για τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ επέβαλε άνετα το παιχνίδι της και επικράτησε με 2-0. Αγνώριστος ο Παναιτωλικός σε σχέση με το παιχνίδι στην Τούμπα. Δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και να οργανώσει παιχνίδι η ομάδα του Ματζουράκη. Απέκρουσε πέναλτι στο 90+3′ ο Κυριακίδης. Γιόχανσον και Πλατέλλας τα γκολ για την Ένωση.

Μακριά από την απόδοση της προηγούμενης εβδομάδας παρουσιάστηκε ο Παναιτωλικός στο ΟΑΚΑ. Από το ξεκίνημα του αγώνα, οι παίκτες του Ματζουράκη έδωσαν πολλούς χώρους στους παίκτες του Πογέτ, ενώ παραχώρησαν πολλά φάουλ γύρω από την περιοχή του Κυριακίδη και πολλά κόρνερ.

Κακό το πρώτο ημίχρονο

Γενικότερα, η ποιότητα του αγώνα ήταν πολύ χαμηλή. Η εικόνα του πρώτου ημίχρονου στο ΟΑΚΑ, έδινε στην ΑΕΚ την απόλυτη κυριαρχία. Ο Παναιτωλικός άλλωστε έκανε μόνο μια τελικ, ενώ στο μεγαλύτερο κομμάτι του 45άλεπτου, οι φιλοξενούμενοι είχαν έντεκα παίκτες πίσω από την σέντρα. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπους να πατάνε την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Κυριακίδη, εκτός μερικών φάσεων που ο Γιόχανσον βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι και σούταρε άουτ ή ενός σουτ του Αραβίδη που επίσης έφυγε άουτ. Η ΑΕΚ πίεσε, έκανε ευκαιρίες αλλά το γκολ το βρήκε σε χρονικό σημείο κλειδί για την εξέλιξη του ματς. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιόχανσον σκόραρε με κεφαλιά.

Ανίκανος να αντιδράσει ο Παναιτωλικός

Στην επανάληψη, παρότι κανείς θα περίμενε τον Παναιτωλικό πιο δραστήριο, η εικόνα δεν άλλαξε. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, ενώ οι παίκτες του Ματζουράκη βρίσκονταν μονίμως πίσω από την μπάλα, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Η κακή μέρα του Μαρκόφσκι, του Κάπελ και του Βιγιαφάνιες δεν βοήθησαν τον Παναιτωλικό επιθετικά, ο οποίος προσπαθούσε να μη ρισκάρει και να κυνηγήσει τις ελπίδες του μέχρι το τέλος.

“Κλείδωσε” τη νίκη με τις αλλαγές ο Πογέτ

Οι δύο αλλαγές του Πογέτ (Τζιμπούρ και Πλατέλλας) έδωσαν πνοή στην επιθετική λειτουργία της ομάδας του. Λίγο μετά (74′), οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν άψογα. Ο Αλγερινός με ωραία ενέργεια από αριστερά έβγαλε όμορφη ασίστ στον Πλατέλλα που εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, “κλειδώνοντας” τη νίκη των γηπεδούχων. Κάπου εκεί οι παίκτες του Πογέτ απελευθερώθηκαν και απειλούσαν πιο συχνά την εστία του Κυριακίδη…

Έξι λεπτά μετά, ο Τζιμπούρ έβγαλε με τακουνάκι τον Μάνταλο μόνο απέναντι στον Κυριακίδη, αλλά ο αρχηγός της ΑΕΚ αστόχησε, ενώ ο Κυριακίδης είπε «όχι» σε κεφαλιά του Τζεμπούρ στο 86’. Ο Τζιμπούρ στο 90’, επίσης με όμορφη ενέργεια, πέρασε τον Μάκο, ο οποίος τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι ανέλαβε ο Μάνταλος που όμως νικήθηκε από τον Κυριακίδη, για να μείνει το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.. Προηγουμένως, είχε αποβληθεί ο Πάουλο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για ανόητο μαρκάρισμα στον Μπαρμπόσα.

Διαιτητής: Θανάσης Γιάχος (Χίου)
Γκολ: 44’ Γιόχανσον, 74’ Πλατέλλας
ΑΕΚ (Πογέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Ντίντακ, Άρθο (85’ Λαμπρόπουλος), Κολοβέτσιος, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Μπουονανότε (60’ Πλατέλλας), Αραβίδης (68’ Τζιμπούρ).
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγκας(80’ Ζαρκάδας), Κούσας, Μάκος, Μάρτιν, Παπάζογλου, Πάουλο, Ουάρντα (68’ Κουτρομάνος), Βιγιαφάνες, Κάπελ, Κάπελ (58’ Ρουσκουγιέδα), Μαρκόφσκι.
Κάρτες:  35’ Μάνταλος, 46’ Κάπελ, 47’ Παπάζογλου, 53’ Σιμόες, 57’ Πάουλο, 87’ δεύτερη κίτρινη (αποβολή) Πάουλο.