Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του

Ισόπαλος 2-2 με τον Ιωνικό

Παρ’ ότι προηγήθηκε με 2-0 στο 67′, ο Παναιτωλικός… κατάφερε να μην κερδίσει, ακόμη κι αν ο αντίπαλός του έπαιζε με 10 παίκτες. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με πέναλτι του Μεντόσα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, πέτυχαν το 2-0 στο 67′ με τον Ντουάρτε, αλλά η γρήγορη μείωση του σκορ κράτησε τις ελπίδες για τον Ιωνικό. Οι Νικαιώτες πάλεψαν μέχρι τέλους, παρ’ ότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο και δικαιώθηκαν, καθώς ισοφάρισαν σε 2-2 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Οι παίκτες του Αναστασίου μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο πρώτο τέταρτο είχαν κλασικές ευκαιρίες για ένα γκολ και φλέρταραν με το 1-0, στο 3′ με τον Ντουάρτε και στο 14′ με τον Καρέλη. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στη συνέχεια και ο Αοσμάν λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Παναιτωλικό, αλλά ο Μελίσσας με διπλή απόκρουση (και σε σουτ του Ρομαό) κράτησε το «μηδέν». Εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα μείνει στο 0-0 για το ημίχρονο, ήρθε η ανατροπή του Κορνέλιους από τον Ρομαό. Ο Μεντόσα εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα κι έδωσε το προβάδισμα στα «καναρίνια».

Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη μπήκαν πιο δυνατά και πήραν μέτρα, ενώ ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να «χτυπήσει» στην κόντρα, κάτι που εκτέλεσε με απόλυτη επιτυχία στο 67′. Ο Αποστολάκης έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Βέργο και αυτός έστρωσε στον Ντουάρτε που έκανε το 2-0. Λίγο μετά, όμως, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (Ντάλσιο, 71′) και ξαναμπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι. Η αποβολή του Ρομαό στο 75′ δυσκόλεψε κατά πολύ το έργο του Ιωνικού.

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη δύναμη να ισοφαρίσουν. Έμειναν ψηλά, πίεσαν πολύ τον Παναιτωλικό και ισοφάρισαν στο 90′ με τον Βαφέα. Ο Παναιτωλικός πλήρωσε -εκτός των άλλων- και την αστοχία του Μόρσεϊ , ο οποίος σπατάλησε δύο κλασικές ευκαιρίες (78′ και 85′) πριν ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Αποστολάκης, Βργκοτς, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες, Ντουάρτε (82′ Λούι), Μεντόσα (60′ Μπαρμπόσα), Μόρσεϊ (88′ Τσιγγάρας), Καρέλης (60′ Βέργος).
ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες (89′ Καμπράλ), Βαλεριάνος – Κάνιας (89′ Ματσούκας), Ντάλσιο, Κιάκος (61′ Μάναλης), Αοσμαν (90’+3′ Γκοτσούλιας), Λένις (89′ Βαφέας).