Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη επί της Πρωταθλήτριας (2-1)

Πάθος και δύναμη έφεραν τη νίκη

Παίζοντας με πάθος και δύναμη, ο Παναιτωλικός έφτασε σε σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ το βράδυ του Σαββάτου (24/11) στην έδρα του. Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι της Πρωταθλήτριας κι επικράτησαν δίκαια με 2-1, ενώ “φωνάζουν” για ένα ακόμα γκολ που ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Ο Καμαρά τα δύο γκολ της σπουδαίας νίκης που δίνουν μεγάλη βαθμολογική ανάσα για τα “καναρίνια”.

Οι δύο ομάδες ήθελαν το παιχνίδι για δικούς τους λόγους. Ο Παναιτωλικός όμως ήταν σαφώς καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και πολύ πιο αποφασισμένος, αλλά και διαβασμένος. Από το 25ο λεπτό και μετά, ο Παναιτωλικός είχε τους τρόπους να ανοίγει εύκολα την άμυνα της Ένωσης και να δημιουργεί ευκαιρίες. Είχε δε ένα πολύ δυνατό πεντάλεπτο, στο οποίο σκόραρε δύο φορές, αλλά ο ρέφερι του αγώνα του ακύρωσε το ένα ως οφσάιντ, παρότι ο Ουίλιαν βρισκόταν τουλάχιστον 2-3 μέτρα πίσω…

Στο 25ο λεπτό ο Καμαρά, μόνος του μέσα στην περιοχή, δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ. Στο 26′ ο Μάζουρεκ έβγαλε σέντρα, ο Ουίλιαν από κανονική θέση γύρισε την μπάλα, η οποία κτύπησε στον Μπακάκη και κατέληξε στα δίχτυα. Η Δέτση, όμως, είχε σηκωμένη την σημαία και το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.

Παρ’ όλα αυτά, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στην αμέσως επόμενη φάση. Ο Ρότσα έγινε… εξτρέμ, πήρε την μπάλα από όμορφη ενέργεια του Ουίλιαν, γύρισε στην “καρδιά” της περιοχής και ο Καμαρά με δυναμική προβολή έκανε το 1-0. Ο επιθετικός από τη Σιέρα Λεόνε είχε ακόμη μία μεγάλη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, αφού στις καθυστερήσεις (από θέση οφσάιντ) έστειλε την μπάλα, με πλασέ, σύριζα από το δοκάρι του Μπάρκα.

Στην επανάληψη, ο Καμαρά συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα, κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη συνεχόμενη φορά στον αγώνα, στο 51′, μετά από κόρνερ του Μάζουρεκ. Ο Καμαρά, παρά τα μαρκαρίσματα, πήρε δυνατή κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του.

Από εκεί και πέρα, τα “καναρίνια” έκαναν διαχείριση του σκορ, έδιναν χώρους και προσπαθούσαν να βγουν στην αντεπίθεση. Η ΑΕΚ βρήκε τις δυνάμεις να μειώσει στο 77′ με τον Σιμόες (που ήταν πιθανώς σε θέση οφσάιντ). Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, αφού η Ένωση δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Κυριακίδη, με τον Παναιτωλικό να παίρνει σπουδαία νίκη, γνωρίζοντας την αποθέωση.

Γήπεδο: Στάδιο Παναιτωλικού.
Παναιτωλικός (Τ. Δέλλας): Κυριακίδης, Χαντάκιας, Ρότσα, Καμαρά (66′ Μοράρ), Μανά (83′ Η. Γιαννιώτης), Ουίλιαν, Ντίαζ, Λουσέρο, Μαρινάκης, Άργκους, Μάζουρεκ (87′ Λιάβας).
ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (79′ Γκάλο), Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Χουλτ, Σιμόες, Άλεφ (60′ Κλωναρίδης), Μάνταλος, Πόνσε, Λιβάγια, Μπακασέτας (46′ Μπογέ).
Γκολ: 27′, 51′ Καμαρά / 77′ Σιμόες.
Κάρτες: 52′ Καμαρά, 70′ Χαντάκιας, 82′ Γιαννιώτης, 89′ Κυριακίδης, 90+4′ Μαρινάκης / 34′ Άλεφ, 90+3′ Τσόσιτς.