Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Επιστροφή στο Αγρίνιο για τον Παναιτωλικό – Βελτιωμένος με Ηρακλή (1-1)

Βελτιωμένος παρουσιάστηκε κόντρα στον Ηρακλή ο Παναιτωλικός το απόγευμα της Κυριακής (26/7), μένοντας ισόπαλος με 1-1. Η ομάδα του Λιονέλ Πόντες έδειξε σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο φιλικό κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ωστόσο απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι χρειάζεται πολύ δουλειά και μεταγραφές… Με το φιλικό κόντρα στον Ηρακλή ολοκληρώθηκε η δεύτερη φάση της προετοιμασίας του Παναιτωλικού, ο οποίος επιστρέφει στην βάση του…

Στα του αγώνα τώρα, ο Παναιτωλικός απείλησε πρώτος στο 15ο λεπτό με απ’ ευθείας φάουλ του Βιγιαφάνιες, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ηρακλής είχε διπλή ευκαιρία με Κυριακίδη και Χαντί, αλλά ο Στεφανάκος είπε “όχι”, ενώ στο 18ο λεπτό ο Βιγιαφάνιες απείλησε ξανά με σουτ, στέλνοντας πάλι άουτ την μπάλα. Ο ρυθμός παρέμεινε σε χαμηλό επίπεδο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με εξαίρεση την φάση του Λαζάρ στο 37ο λεπτό, αφού απείλησε από μακριά τον Στεφανάκο που έδιωξε εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη, ο Ηρακλής άνοιξε γρήγορα το σκορ με τον Στάμο (46′), ενώ το παιχνίδι συνέχισε από εκεί και πέρα να παραμένει σε χαμηλούς ρυθμούς. Στο 81′ ο Μάκος ισοφάρισε για τον Παναιτωλικό, μετά από παιδαριώδη λάθη στην άμυνα του Ηρακλή σε κόρνερ του Ρομέρο, ενώ λίγο πριν ο Χουάντερσον είχε πει “όχι” σε φοβερό απ’ ευθείας φάουλ του Ρομέρο. Ο Παναιτωλικός πάντως είχε την ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή και να κερδίσει τον αγώνα, αφού στην τελευταία φάση του αγώνα πήρε πέναλτι, το οποίο όμως ο Κούσας δεν αξιοποίησε, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Παναιτωλικός: Στεφανάκος (46’ Κυριακίδης), Μύγας (86’ Χαντάκιας), Κέβιν, Κούσας, Μαλεζάς, Μπεχαράνο Ντάνι (68’ Ζαρκάδας), Κουτρομάνος (66’ Μάκος), Παπουτσογιαννόπουλος (62’ Ρομέρο), Βιγιαφάνιες(66’ Μήλιος), Κάπελ (87’ Βασιλάρης), Βασιλείου (81’ Μωραΐτης).

Η αποστολή του Παναιτωλικού επιστρέφει στο Αγρίνιο και η επόμενη προπόνηση προγραμματίστηκε για το πρωί της Τετάρτης (29/7).