Παναιτωλικός – Κέρκυρα 1-1

Έκτο παιχνίδι χωρίς νίκη για τον Παναιτωλικό, ο οποίος βάζει δύσκολα στον… εαυτό του

Ένα… μισάωρο δεν ήταν αρκετό για τον Παναιτωλικό να νικήσει την Κέρκυρα, η οποία πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έπαιξε με τέτοιο πάθος που ο Παναιτωλικός φοβήθηκε το ματς, χάνοντας το κέντρο για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Παρόλα αυτά ο Παναιτωλικός έκανε τις φάσεις, με την Κέρκυρα να βάζει γκολ από… τον Θεό και να παίρνει σχετικά εύκολα τον βαθμό της ισοπαλίας από το Αγρίνιο. Ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Παναιτωλικού στο 93, φάση στην οποία ο Αναστασιάδης θα μπορούσε απλώς να μείνει παρατηρητής, για να μην υπάρχουν αμφιβολίες.

Δύο λάθος επιλογές στοίχισαν στον Παναιτωλικό στο παιχνίδι με την Κέρκυρα, η οποία κατάφερε να μπλοκάρει τον Τίτορμο έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Αναστασόπουλο. Η λάθος εκτίμηση του Μπλάζιτς στο κόρνερ του Γραμμόζη έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ενώ η λάθος εκτίμηση της φάσης του 93 από τον Αναστασιάδη μπέρδεψε τον βοηθό, ο οποίος ακύρωσε λανθασμένα το γκολ, αφού ο αμυντικός του Παναιτωλικού βρίσκεται πίσω από την μπάλα στο ψηλοκρεμαστό σουτ του Καμαρά.

Ο πολύ καλός Παναιτωλικός του πρώτου ημιώρου έκανε γι’ ακόμη μία φορά την χάρη στον αντίπαλο να του δώσει το θάρρος να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα, κάτι που οδήγησε στο έκτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη. Η ψυχολογία του Μπλάζιτς στην φάση του γκολ δημιούργησε άγχος σε όλη την ομάδα, η οποία φοβήθηκε ότι η Κέρκυρα θα κάνει την ανατροπή και τελικά οι παίκτες του Τεννέ οπισθοχώρησαν πάρα πολύ, παραχωρώντας το κέντρο στους παίκτες της Κέρκυρας.

Αυτό που έσωσε τα «καναρίνια» ήταν η εξαιρετική απόδοση των Κούσα και Ντολεζάι, αλλά και οι κακές επιλογές στην τελική πάσα των παικτών της Κέρκυρας. Η είσοδος του Μπελεβώνη στον αγωνιστικό χώρο ηρέμησε τους πάντες και ο Παναιτωλικός σιγά – σιγά βγήκε μπροστά, δημιούργησε φάσεις και κέρδισε αρκετά στημένα έξω από την περιοχή. Ο Μπελεβώνης παίζοντας με πάθος κατάφερε να ανεβάσει την ομάδα ολόκληρη, η οποία πίεσε και τελικά σκόραρε στο 92, αλλά ο διαιτητής είχε διαφορετική άποψη, ακυρώνοντας το γκολ του Αναστασιάδη. Για «διαμόρφωση αποτελέσματος» έκανε λόγο ο Μπάμπης Τεννές στην συνέντευξη Τύπου, ενώ τα έβαλε και με την Διοργανώτρια Αρχή, η οποία «ορίζει τα ματς του Παναιτωλικού σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα που οι παίκτες δεν παίρνουν καθόλου ανάσες». Αυτός εξάλλου «είναι ο λόγος που ο Παναιτωλικός έχει τόσους τραυματίες από τις γιορτές και μετά» πρόσθεσε ο Τεννές.

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Καραμαλίκης, Μπλάζιτς, Μητρόπουλος – Βέντσελ, Μαρτίν.

Παναιτωλικός (Τεννές): Μπλάζιτς, Παλαιολόγος, Άντι, Ντολεζάι, Κούσας, Μητρόπουλος, Μουμίν, Σιόντης (87′ Αναστασιάδης), Καμαρά, Μπουμάλ (60′ Μπελεβώνης), Καραμαλίκης (46′ Πασάς).

Κέρκυρα (Γκραθία): Αναστασόπουλος, Γκουστάβο, Σακελλαρίου, Βέντσελ, Μαϊστόροβιτς, Οσμάν, Γραμμόζης, Μαρτίν, Καλατζής (79′ Τσίγκας), Ιωάννου (61′ Μπάρκογλου), Αγρίτης (88′ Γιάντσης).

Που κρίθηκε

Η επιθετική δυστοκία του Παναιτωλικού το τελευταίο τρίμηνο επιβεβαιώθηκε ξανά, δίνοντας δικαίωμα στην Κέρκυρα να ελπίζει σε κάτι καλό στο Αγρίνιο, την ίδια στιγμή που θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το παιχνίδι από πολύ νωρίς. Ο λάθος υπολογισμός του Μπλάζιτς κόστισε στον Παναιτωλικό, ο οποίος έχασε τα… άχαστα, ενώ ο διαιτητής ακύρωσε λανθασμένα γκολ του Αναστασιάδη στο 93.

Ο Καλός

Ο Γιώργος Κούσας ήταν τόσο… εξαιρετικός που θα έλεγαν πολλοί ότι αξίζει θέση στην ενδεκάδα. Ο Παναιτωλικός είναι τυχερός που έχει τρία εξαιρετικά στόπερ (Κούσας, Ντολεζάι, Ετζενγκέλε) και οι τρεις τους δίνουν μεγάλη μάχη μεταξύ τους. Ο Κούσας ήταν πανταχού παρών και οι επεμβάσεις του ήταν τόσο καίριες που επέτρεψαν στον Παναιτωλικό να μην αγχωθεί πολύ από τους επιθετικούς της Κέρκυρας

Ο Κακός

Ο Στάθης Καραμαλίκης κερδίζει το βραβείο σε σχέση με τον (επίσης πολύ κακό – κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο-) Μπουμάλ. Ο έμπειρος επιθετικός όχι μόνο απέτυχε να σκοράρει σε ανεπανάληπτο (διπλό) τετ α τετ, αλλά γενικότερα δεν βοήθησε την ομάδα του. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν έκανε ούτε ένα σωστό κοντρόλ σε όλο το παιχνίδι και συνεχώς χαλούσε ότι πήγαινε να δημιουργηθεί. Δίκαια αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Φάσεις του αγώνα

1′ Ο Μητρόπουλος βγάζει εξαιρετική κάθετη πάσα στον Καραμαλίκη, ο οποίος χάνει διπλό τετ α τετ μετά την πρώτη απόκρουση του Αναστασόπουλου.

4′ ΓΚΟΛ Κάθετη πάσα του Μουμίν στον Σιόντη, ο οποίος κερδίσει πέναλτι από το μαρκάρισμα του Βέντσελ. Ο Καμαρά αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και κάνει το 1-0.

9′ Κόρνερ του Γραμμόζη, ο Ιωάννου πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Μπλάζιτς αποκρούει εύκολα.

18′ Ο Μπουμάλ βγάζει σέντρα από αριστερά, όμως ο Αναστασόπουλος αποκρούει εξ επαφής αδύναμη κεφαλιά του Καμαρά.

19′ Κεφαλιά – πάσα του Σιόντη στον Καμαρά, το σουτ του οποίου καταλήγει λίγο άουτ.

27′ ΓΚΟΛ Απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γραμμόζη, δεν υπολογίζει σωστά ο Μπλάζιτς και 1-1.

32′ Ατομική ενέργεια του Καμαρά μέσα στην περιοχή, ο Αναστασόπουλος λέει και πάλι «όχι».

42′ Κάθετη πάσα του Μητρόπουλου στον Καμαρά, το σουτ όμως καταλήγει πάνω στον Αναστασόπουλο.

45′ Ο Καμαρά μέσα στην μεγάλη περιοχή δίνει στον Άντι και αυτός στον Μουμίν, με το σουτ του τελευταίου να καταλήγει κόρνερ έπειτα από κόντρα στα σώματα.

47′ Ελεύθερο του Αναστασόπουλου, ο Ιωάννου πιάνει την κεφαλιά – πάσα στον Αγρίτη, η κεφαλιά του οποίου δεν ανησυχεί τον Μπλάζιτς.

67′ Σέντρα του Μπελεβώνη, ο Πασάς πιάνει την κεφαλιά και ο Αναστασόπουλος σωτήρια διώχνει σε κόρνερ.

72′ Έμμεσο για τον Παναιτωλικό. Ο Μπελεβώνης στρώνει στον Ντολεζάι. Αυτός σουτάρει, ο Αναστασόπουλος αποκρούει και στην συνέχεια ο Μουμίν με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

85 Σουτ του Μπάρκογλου έξω από την περιοχή, λίγο άουτ.

89′ Ο Ντολεζάι εκτελεί απ’ ευθείας φάουλ, ο Αναστασόπουλος διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

90 +3′ Ακυρώνεται κανονικό γκολ του Αναστασιάδη ως οφσάιντ. Ο Κούσας βγάζει τον Καμαρά μόνο του, αυτός πλασάρει πάνω από τον τερματοφύλακα και ο Αναστασιάδης με κεφαλιά σκοράρει, αλλά ο βοηθός έχει σηκώσει την σημαία του.