Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Με 100αρα η Εθνική μας προκρίθηκε στους «16» – Επόμενη αντίπαλος η Αμερική

Γράφει ο Αλέξανδρος Κουτσιούμπας

Παρά το γεγονός ότι η Νέα Ζηλανδία ήταν συνεχώς κοντά στο σκόρ, η Εθνική μας εκμεταλλεύτηκε τα πολύ καλά ποσοστά της επιθετικά και με το εντυπωσιακό 103-97 πανηγύρισε τη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Κορυφαίος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχοντας 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση και σκοράρισμα ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 16 πόντους (4/6 τρίποντα), ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους και ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους. Τρομερό παιχνίδι απ’την άλλη πλευρά πραγματοποίησε ο Κόρεϊ Γουέμπστερ έχοντας 31 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής. Επόμενη αντίπαλος η ομάδα των Η.Π.Α το Σάββατο (07/09) για την επόμενη φάση του τουρνουά, ενώ τη Δευτέρα (09/09) η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Τσεχία.

Ο αγώνας:

Η Εθνική μας ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στα πρώτα 2.30 με 11-4, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με δύο εντυπωσιακά καρφώματα και ένα τρίποντο, σημειώνοντας 7 προσωπικούς πόντους στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Νέα Ζηλανδία αντέδρασε γρήγορα με την ευστοχία του Κόρεϊ Γουέμπστερ απ’τη γραμμή του τριπόντου και με σερί 10-0, προηγήθηκε με 14-11. Τα τρίποντα του Παπαπέτρου και οι πετυχημένοι αιφνιδιασμοί με Καλάθη και Θανάση Αντετοκούνμπο, έδωσαν στην Εθνική προβάδισμα 8 πόντων (25-17). Το 28-19 υπέρ μας, ήταν αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να είναι πολύ καλή επιθετικά με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που σημείωσε 11 πόντους.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε και στην 2η περίοδο η Εθνική έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Θανάση Αντετοκούνμπο προηγήθηκε με 35-23, αλλά η Νέα Ζηλανδία έκανε ακόμα ένα μικρό σερί 8-2, μειώνοντας σε 37-31. Η διαφορά πήγε στο +11 (42-31) με την Εθνική μας να πετάει «φωτιές» επιθετικά και να είναι αρκετά εύστοχη απ’ τη γραμμή του τριπόντου (43% – 6/14) όμως δεχόμενη αρκετούς εύκολους πόντους αμυντικά κυρίως από τον Κόρεϊ Γουέμπστερ που τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 21 ολόκληρους πόντους. Η Εθνική δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε προηγούμενη 51-44 με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 14 πόντους και είναι πρώτος σκόρερ, ενώ δεύτερος σε σκοράρισμα ήρθε ο Γιώργος Πρίντεζης με 8 πόντους. Η επίσημη αγαπημένη που τα πήγε περίφημα επιθετικά είχε και ποσοστό 65% στα σουτ δύο πόντων (13/20).

Δυναμικά μπήκαν οι Έλληνες και στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στα δύο τρίποντα των Θανάση Αντετοκούνμπο και Νικ Καλάθη, αλλά και στα τελειώματα του Παπαπέτρου κοντά στο καλάθι, η διαφορά ανέβηκε στους 13 πόντους για το 64-51, πέντε λεπτά πριν το φινάλε της 3ης περιόδου. Οι δαιμόνιοι ΝεοΖηλανδοί 2.30 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου πλησίασαν ξανά και συγκεκριμένα στο -6 (66-60) κυρίως με αχρείαστα λάθη της δική μας ομάδας που τους έδωσε το δικαίωμα να μειώσουν. Από ένα σημείο και μετά η Ελλάδα δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά, με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την διαφορά στους 5 πόντους (71-66), κάτι που σήμαινε ότι η τελευταία περίοδος θα ήταν αγχωτική και ότι όλα μπορούσαν να συμβούν.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ξεκόλλησε την Εθνική μας με την αρχή του 4ου δεκαλέπτου χάρη στα δύο εύστοχα τρίποντά του, με τον Πρίντεζη να δίνει ξανά τη μεγάλη διαφορά στην Ελλάδα χάρη σε τεράστιο τρίποντο ψυχολογίας που ήταν συνολικά το 11ο στον αγώνα για τη γαλανόλευκη κάνοντας το σκορ 80-68, οχτώ λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Στα πέντε λεπτά όμως πριν το φινάλε οι ΝεοΖηλανδοί μείωσαν σημαντικά, ξανά στους 5 (82-77), χάρη τις εξαιρετικές ενέργειες του Φοτού, αγχώνοντας περισσότερο την Εθνική μας. Υψηλό σκορ καθώς εκτός της ευστοχίας, καμία απ’ τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να παίξει σκληρή και σωστή άμυνα. Ο Γιάννης και ο Καλάθης έδωσαν σημαντικές βοήθειες στην ομάδα με δικά τους σημαντικά καλάθια ανεβάζοντας το σκορ στο 91-84, 2.30 πριν τη λήξη του παιχνιδιού, ενώ ο Νικ πέτυχε σπουδαίο τρίποντο λίγο αργότερα για το 94-84 και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Εθνικής μας. Δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο 1,5 λεπτό, η Ελλάδα δεν απειλήθηκε και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 103-97, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τους «16» και αντιμετωπίζοντας στην επόμενη φάση στον πρώτο από τους δύο αγώνες τις Η.Π.Α, το Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ 3 πόντοι

Τα δεκάλεπτα: 1o (28-19) 2o (51-44) 3o (71-66) 4o (103-97)

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 59% ευστοχία στα δίποντα, 40% ευστοχία στα τρίποντα, 73% στις ελεύθερες βολές, 26 ασίστ, 36 ριμπάουντ, 9 λάθη, 1 κόψιμο και 9 κλεψίματα.