Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ξέσπασμα από τον Παναιτωλικό και τριάρα στην Κηφισιά

Πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ο Τίτορμος

Σ’ ένα παιχνίδι… δίχως αύριο στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός πέτυχε σπουδαίο τρίποντο απέναντι στην Κηφισιά, επικρατώντας με 3-0 το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου. Τα «καναρίνια» ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας με τα γκολ που πέτυχαν ο Πέδρο (πέναλτι), ο Φρεντ Ντουάρτε και ο Μπρούνο Ντουάρτε. Ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας τα «καναρίνια».

Ο Παναιτωλικός μπήκε στο παιχνίδι πιο αποφασισμένος από την Κηφισιά. Ήταν πιο δραστήριος, κρατούσε μπάλα και δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Αναγνωστόπουλου, ο οποίος όμως αντέδρασε σωστά σε σουτ των Πέρεθ (9’) και Χατζηθεοδωρίδη (17’). Με κινητήριο μοχλό την αριστερή του πτέρυγα, ο Τίτορμος δημιουργούσε ευκαιρίες, ενώ η Κηφισιά απείλησε με τον Πρίτσα (23′) για πρώτη φορά. Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να προηγηθούν στο 25ο λεπτό, αλλά ο Αναγνωστόπουλος και οι αμυντικοί της Κηφισιάς σταμάτησαν τους Πέδρο και Χατζηθεοδωρίδη.

Λίγο πριν το ημίχρονο, στο 43′, ο Πέρεθ κέρδισε τις κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Χουάνπι που με εξαιρετική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και πριν πλασάρει ανατράπηκε από τον Λαντρ. Το πέναλτι, που καταλόγισε ο ρέφερι, εκτέλεσε εύστοχα ο Πέδρο για το 1-0 του Παναιτωλικού.

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό στην αρχή, αλλά ο Τορεχόν είχε μία καλή ευκαιρία στο 52′, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Η Κηφισιά έγινε πιο δραστήρια με την είδοσο του Οζέγκοβιτς κι έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Τετέι, ο οποίος όμως μάλλον ήταν σε θέση οφσάιντ.

Πάνω που η Κηφισιά άρχισε ν’ απειλεί, ο Παναιτωλικός έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Στο 61’, μετά από ωραία σέντρα του Τορεχόν, ο Φρεντ Ντουάρτε με κεφαλιά έκανε το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Λιάβας (67′) και Χουάνπι (68′) απείλησαν ξανά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελικώς έβαλαν και τρίτο τέρμα με τον Μπρούνο Ντουάρτε. Στην εξέλιξη στημένης φάσης, ο Μπρούνο Ντουάρτε πέτυχε το 3-0 και «καθάρισε» το παιχνίδι. Η Κηφισιά είχε χάσει σημαντική ευκαιρία πέντε λεπτά νωρίτερα με τον Οζέγκοβιτς (71′), ενώ ο Καπίνο στις καθυστερήσεις είπε «όχι» στον Αντερέγκεν σε τετ α τετ, κρατώντας το «μηδέν» στην εστία του.

Παναιτωλικός: Καπίνο, Οικονόμου, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν (86′ Στάγιτς), Λιάβας (86′ Μαυρίας), Χουάνπι (83′ Ξενιτίδης), Πέρες (57′ Μπαλντασάρα), Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν, Φρ. Ντουάρτε, Πέδρο (82′ Ντίας).
Κηφισιά: Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λαντρ, Πέιος (λ.τ. 35′ Αντούνες), Γκόμπελιτς (69′ Παρράς), Βαφέας, Ιπαλίμπο, Σάντος (56′ Οζέγκοβιτς), Πρίτσας (46′  Ίλιεφ), Τετέι, Μπιφουμά (69′ Αντερέγκεν).