Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Βαθμός χρυσάφι στην Ξάνθη

Σημαντικός βαθμός της ισοπαλίας στην Ξάνθη – Ο Φερνάντεθ κράτησε όρθια τα “καναρίνια”, ο Μπαΐροβιτς, αλά Νέα Σμύρνη, έδωσε τη λύση στην επίθεση για το 1-1

Έναν σημαντικό βαθμό πήρε στα Πηγάδια ο Παναιτωλικός κόντρα στην Ξάνθη, το βράδυ της Κυριακής (21/6). Ο Τίτορμος είχε σε εξαιρετική μέρα τον Χεσούς Φερνάντεθ, που κράτησε όρθιο τον Παναιτωλικό αρκετές φορές (έπιασε κι ένα πέναλτι), για να έρθει ο Μπαΐροβιτς από τον πάγκο και να δώσει το γκολ της ισοφάρισης με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ. Απίστευτο χαμένο τετ α τετ πριν το 1-0 είχε ο Τσιγγάρας. Σπουδαίο αποτέλεσμα για τα “καναρίνια” που πιθανόν να πήραν περισσότερα απ’ όσα άξιζαν στον αγώνα.

Η Ξάνθη μπήκε πολύ δυνατά κι έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Τσουρίσκοβιτς στα πρώτα δευτερόλεπτα, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαξεβανίδης γύρισε τη μπάλα, ο Μπαριέντος πετάχτηκε στην πορεία της, αλλά δεν την βρήκε όπως θα ήθελε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα του Παναιτωλικού, ο οποίος είχε την πρώτη του τελική λίγο πριν το ημίχρονο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως, ο Μαλής ανέτρεψε τον Κάστρο και ο Διαμαντόπουλος έδωσε πέναλτι. Ο Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά ο Φερνάντεθ απέκρουσε.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του. Έφτασε μάλιστα κοντά στο γκολ με τον Τσιγγάρα, ο οποίος βρέθηκε από σπόντα σε θέση τετ α τετ με τον Άμπαντ, αλλά σούταρε πάνω του. Πέντε λεπτά αργότερα η Ξάνθη κέρδισε νέο πέναλτι. Ο διαιτητής -με τη χρήση VAR- αποφάσισε να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών και ο Τζουρίτσκοβιτς άνοιξε το σκορ για την Ξάνθη.

Οι παίκτες του Καραγεωργίου προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και να σκοράρουν ξανά, αλλά ο γκολκίπερ του Τίτορμου κρατούσε την ομάδα του στο παιχνίδι και στη συνέχεια άλλαξαν οι ισορροπίες με την αποβολή του Κάστρο. Ο Χάβος ρίσκαρε με τις αλλαγές του κάνοντας πιο επιθετικό τον Παναιτωλικό. Ο Μπαΐροβιτς, που ήρθε από τον πάγκο, ήταν αυτός που έδωσε τη λύση, εκτελώντας απ’ ευθείας φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή για το 1-1.

Στα επόμενα λεπτά η Ξάνθη πίεσε, είχες φάσεις -κυρίως- με τον Στάρτζεον, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει ελέω… Φερνάντεθ, με αποτέλεσμα το τελικό 1-1.

Ξάνθη (Νίκος Καραγεωργίου): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κασάδο, Κοβάτσεβιτς, Τέρκι, Τζουρίτσκοβιτς, Ουίλιαμ, Μπαριέντος, Κάστρο.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Τσιγγάρας, Μάλης, Λιάβας, Κέβιν, Ντίας, Ντάλσιο, Μουνιέ, Άλβαρες, Ρόσα, Ντάουντα.