Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Τραγικός Παναιτωλικός, τραγικό γήπεδο και… 0-3 ο ΠΑΟΚ

Ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο και με πολλά κενά στην άμυνά του δέχτηκε δύο γκολ από τον Αθανασιάδη, ενώ θα μπορούσε να δεχτεί δύο-τρία ακόμη, αν δεν ήταν ο Κυριακίδης. Στο δεύτερο ημίχρονο η καταρρακτώδης βροχή δεν επέτρεψε στους ποδοσφαιριστές να παίξουν ποδόσφαιρο, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει το 0-3, παίρνοντας άνετο τρίποντο στο Αγρίνιο. Είχε δοκάρι πριν το 0-3 ο Μουνιός.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 2ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μυστακίδη. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός πήρε ωραία πάσα από τον Χαρίση και σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή για να αποκρούσει ο Κυριακίδης. Στο 11΄Ο Αθανασιάδης έφυγε γρήγορα από τα δεξιά γύρισε στον Πέλκα που πλάσαρε, όχι με πολλή δύναμη, για να αποκρούσει και πάλι ο Κυριακίδης. Δύο λεπτά μετά, ο Κλάους δεν μπόρεσε να βρει τη μπαλα στο γέμισμα του Λέοβατς και στο 15΄και πάλι ο Αθανασιάδης πλάσαρε άουτ! Στο 18΄ και πάλι ο Κυριακίδης “νίκησε” τον Κλάους, αλλά στο 22΄ ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ που έψαχνε, όταν ο Κλάους έπαιξε το 1-2 μέσα στην περιοχή με τον Βίτορ και σε κενή εστία έκανε το 0-1.

Στο 31, πάντως, ήρθε η πρώτη αξιόλογη προσπάθεια του Παναιτωλικού με τη σέντρα του Κέβιν από τα αριστερά και την προσπάθεια του Μουνιός που έστειλε με προβολή τη μπαλα άουτ. Στο 37΄ και πάλι ο Μουνιός, με ανάποδο ψαλίδι έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Βελίδη.

Εκεί που οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Κλάους και πάλι από ασίστ του Βίτορ. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έφυγε από κανονική θέση, στόπαρε τη μπάλα με το στήθος και με σουτ έκανε το 0-2. Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους είχε ξέφρενο ρυθμό με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω, χωρίς όμως να γίνει κάτι αξιόλογο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με πολύ βαρύ το τερέν από την καταρρακτώδη βροχόπτωση και χαλαζόπτωση. Στο 47΄ ο Κλάους έχασε τεράστια ευκαιρία αφού βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Κυριακίδη, αλλά πλάσαρε άουτ. Στο 65΄ η μπάλα πήγε στον Κοροβέση που βρήκε τη μπάλα αλλά αυτή “κόλλησε” στο βρεγμένο τερέν και απομάκρυναν οι αμυντικοί του Παναιτωλικού.

Στο 69΄ ο Μουνιός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, αφού βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βελλίδη πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού και στην επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-3 όταν ο Μυστακίδης από δεξιά έκανε πολύ ωραία σέντρα και ο Κοροβέσης με έξυπνη κεφαλιά νίκησε την άμυνα του Παναιτωλικού και τον Κυριακίδη.

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος.
Γκολ: 22΄, 39΄ Αθανασιάδης, 69΄ Κοροβέσης.
Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κέβιν (75΄ Βασιλείου), Μάκος, Κούσας, Μύγας, Φερέιρα (46΄ Χαντάκιας), Μουνιός, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Μαρκόβσκι, Ουάρντα (80΄ Ρουμπουλάκου).
ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Λέοβατς, Τζαβέλλας, Βίτορ (85΄ Μαλεζάς), Κίτσιου, Τζιόλης, Χαρίσης, Κάτσε, Πέλκας (59΄ Κοροβέσης), Μυστακίδης (90΄ Δημητριάδης), Αθανασιάδης.
Κάρτες: 41΄ Ουάρντα, 72΄ Χαντάκιας, 83΄ Μάκος, 89΄ Κίτσιου.