Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Την “ροπαλιά” την έριξε ο Παναιτωλικός… (2-0 τον Ηρακλή)

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις του για το 2015 ο Παναιτωλικός, που επικράτησε με 2-0 του Ηρακλή στο Αγρίνιο, το απόγευμα της Κυριακής (20/12). Ο Τίτορμος, που είχε σε μεγάλη μέρα Βιγιαφάνιες και Ουάρντα, προηγήθηκε με πέναλτι του Αιγύπτιου, ο οποίος πήρε τον ρόλο του δημιουργού στο δεύτερο τέρμα, που σημείωσε ο Μαρκόφσκι. Με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο ο “γηραιός”

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε το 2015 ο Παναιτωλικός, που μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο του αγώνα με τον Ηρακλή. Οι Αγρινιώτες ήθελαν επειγόντως βαθμούς και δικαιώθηκαν για το πείσμα τους, παίρνοντας τους 3 βαθμούς της νίκης. Οι παίκτες του Ματζουράκη ήθελαν εξ αρχής να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να ψάξουν το γκολ, δίχως να ρισκάρουν ιδιαίτερα στο πρώτο 25λεπτο. Ο Ηρακλής από την πλευρά του ήταν αποτελεσματικός στο ανασταλτικό κομμάτι, αλλά δυσκολευόταν στην δημιουργία.

Πίεσε στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Παναιτωλικός

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς αυτή του 28ου λεπτού, με τον Βιγιαφάνιες να κάνει εξαιρετικό σουτ μετά από ατομική ενέργεια και τον Χουάντερσον με θεαματική επέμβαση να διώχνει σε κόρνερ. Ο Παναιτωλικός αύξησε την πίεση του στα επόμενα λεπτά. Στο 37′ άλλαξαν οι ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ζιαμπάρης έδιωξε με το χέρι την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή μετά από κεφαλιά του Ουάρντα και αποβλήθηκε. Το πέναλτι ανέλαβε ο Αιγύπτιος διεθνής που έκανε το 1-0 στο 40ο λεπτό, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

“Κλείδωσε” το ματς με Μαρκόφσκι

Με την έναρξη της επανάληψης ο Παναιτωλικός έφτασε πολύ γρήγορα και σε δεύτεορ γκολ. Ο Βιγιαφάνιες με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Ουάρντα, που με τη σειρά του έδωσε έτοιμο γκολ στον Μαρκόφσκι. Ο Σέρβος σε κενή εστία δεν αστόχησε και έκανε το 2-0, μόλις στο 48′.

Από εκεί και πέρα, έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα, οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Με Ουάρντα και Βιγιαφάνιες να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο, ο Τίτορμος έχασε αρκετές ευκαιρίες, αφού ο Χουάντερσον σε 2-3 περιπτώσεις (56΄, 64΄ και 68΄) είχε “απαντήσεις” στους παίκτες του Ματζουράκη.

Ο Ηρακλής προσπάθησε στα τελευταία λεπτά χωρίς επιτυχία να μειώσει το σκορ, ενώ ο Παναιτωλικός απλώς κρατούσε τον έλεγχο του αγώνα, μετατρέποντας το τελευταίο εικοσάλεπτο σε αγώνα διαδικαστικού χαρακτήρα.

Διαιτητής: Γεώργιος Κύζας (ΕΠΣ Δράμας)
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κέβιν, Κούσας, Μάρκος Πάουλο, Παπάζογλου (82′ Κουτρομάνος), Μύγας, Ρουσκουγιέδα (82′ Καμαρά), Μάκος, Βιγιαφάνιες, Ουάρντα (90+1′ Κωνσταντινόπουλος), Μαρκόβσκι.
Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Καρασαλίδης (43′ Στάμου), Καρλίτος, Μπαρτολίνι, Πασάς (59′ Πουρτουλίδης), Κυριακίδης, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Περόνε (79′ Λουκίνας), Μπουλούτ, Βέλλιος.
Γκολ: 40′ πεν. Ουάρντα, 48′ Μαρκόβσκι / –
Κάρτες: 51′ Κέβιν, 76′ Παπάζογλου, 78′ Ρουσκουγιέδα, 90′ Μύγας / 15′ Περόνε, 37′ Ζιαμπάρης (κόκκινη), 90+3′ Βέλλιος