Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Τεράστιο “διπλό” ο Παναιτωλικός στη Βέροια (0-1)

Σπουδαίο βήμα για την παραμονή του στη Σούπερ Λιγκ έκανε ο Παναιτωλικός το απόγευμα της Κυριακής (24/1) στη Βέροια, απέναντι στην τοπική ομάδα. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με τον Βιγιαφάνιες και πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση πήραν ένα τεράστιο τρίποντο που τους απομακρύνει από τη ζώνη του υποβιβασμού με 10 βαθμούς! Εξαιρετικές επεμβάσεις για ακόμη ένα παιχνίδι ο Κυριακίδης, που κράτησε το “μηδέν”.

Κακό ήταν σε γενικές γραμμές το παιχνίδι στη Βέροια, με την τοπική ομάδα να μπαίνει καλύτερα στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα. Ο Παναιτωλικός ωστόσο ήταν αυτός που προηγήθηκε αφού στην πρώτη του τελική στην εστία του Καντιμοίρη, ο Βιγιαφάνιες, μετά από κακό διώξιμο του Γιαννούλη, πλάσαρε σωστά για το 0-1.

Τα “καναρίνια” δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους, αφού Πάουλο και Παπάζογλου ήταν εξαιρετικοί στον χώρο του κέντρου, ενώ όποτε χρειάστηκε, ο Κυριακίδης είχε απαντήσεις στις τελικές των επιθετικών της Βέροιας.

Μετά την αρχική ψυχρολουσία με το γκολ του Βιγιαφάνιες, η Βέροια προσπάθησε να συνέλθει πιέζοντας κατά κύριο λόγο από τα πλάγια. Στο 23ο λεπτό, ο Μαγέφσκι εκτέλεσε το φάουλ, ο Κυριακίδης απομάκρυνε με τις γροθιές του και στη συνέχεια με τα πόδια το σου του Όστοϊτς,

Ο Παναιτωλικός άφησε στην ομάδα της Ημαθίας την κατοχή της μπάλας, ωστόσο οι γηπεδούχοι αποτύπωσαν εμφανή αδυναμία στη δημιουργία των φάσεων αλλά και ανυπαρξία έμπνευσης με εξαίρεση ίσως κάποιες ατομικές προσπάθειες του Γιώργου Γεωργιάδη. Στο 41ο λεπτό, η κεφαλιά του Μπατιόν πέρασε άουτ.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι να έχουν την μπάλα και οι φιλοξενούμενοι να προσπαθούν να βρουν κενά στην αντεπίθεση για να “χτυπήσουν”.

Το σουτ του Λεάντρο Κάπελ στο 64ο λεπτό ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα ο Καντιμοίρης να μπλοκάρει εύκολα, ενώ 7 λεπτά αργότερα, ο γκολκίπερ της Βέροιας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το μακρινό σουτ του Αμρ Ουάρντα, που είχε μπει στο παιχνίδι λίγα λεπτά πριν. Η Βέροια είχε μοναδική ευκαιρία να φθάσει στην ισοφάριση στο 76ο λεπτό, όταν μετά από σύγχυση στην άμυνα του Παναιτωλικού η μπάλα έφθασε στον Άρτσε, αλλά το σουτ του Μεξικανού άσου κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Μύγα.

Διαιτητής: Ευάγγελος Κιοτζένης.
Βέροια (Νίκος Καραμπιμπέρης): Καντιμοίρης, Μαραγκός, Όστοϊτς, Μαλόν, Γιαννούλης, Μπατιόν, Μαγέφσκι (69′ Κόλα), Γεωργιάδης (61′ Νέτο), Άρσε, Καϊκούτ, Ναζλίδης.
Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούστας, Μάκος, Κέβιν, Παπάζογλου, Πάουλο (93′ Βασιλούδης), Ρουσκουγιέδα (83′ Αλεξίεβιτς), Βιγιαφάνες, Καπέλ (69′ Ουάρντα), Μαρκόφσκι.
Γκολ: 12′ Βιγιαφάνιες.
Κάρτες: 64′ Μπατιόν / 10′ Βιγιαφάνιες, 31′ Μύγας, 34′ Ρουσκουγιέδα.