Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πέρασε στους «8» του Κυπέλλου ο Παναιτωλικός

Τα «καναρίνια» προηγήθηκαν με 0-2 από το 12′, ισοφαρίστηκαν σε 2-2 στο τέλος, αλλά προκρίθηκαν

Δύο γρήγορα γκολ (7΄ Μπ. Ντουάρτε, 12΄ Χουάνπι) ήταν αρκετά για τον Παναιτωλικό να περάσει στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με 0-2 και, σε συνδυασμό με το 3-2 του πρώτου αγώνα, έκαναν εύκολη την δουλειά τους στην Καλλιθέα, το απόγευμα της Τετάρτης (17/1). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν’ ανατρέψουν την κατάσταση, ισοφάρισαν σε 2-2 στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους. Αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Βοσνιάδης.

Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε δύο στημένες φάσεις στο πρώτο τέταρτο, για να προηγηθεί με 0-2. Αρχικά με τον Μπρούνο Ντουάρτε στο 7′ (με κεφαλιά μετά από φάουλ του Λιάβα) και ύστερα με τον Χουάνπι στο 12′ (με απ’ ευθείας φάουλ). Στη συνέχεια ο Τίτορμος κατέβασε αισθητά τον ρυθμό του, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν για αντεπίθεση. Στο 36′ βρήκαν το γκολ που έδωσε πνοή στον αγώνα. Ο Λουκίνας με δυνατή κεφαλιά μείωσε σε 1-2 και 2 λεπτά μετά ο Βασιλόγιαννης ζήτησε πέναλτι, χωρίς να καταλογιστεί ωστόσο από τον διαιτητή.

Στην επανάληψη, η Καλλιθέα κυνήγησε την ισοφάριση, είχε την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και απείλησαν με τον Μπουζούκη στο 78′. Δευτερόλεπτα μετά τα 90′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με βολέ του Τόρες και ανέκτησαν τις ελπίδες τους. Ωστόσο, το μόνο που άλλαξε μέχρι τέλους ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς αποβλήθηκε ο γκολκίπερ της Καλλιθέας Βοσνιάδης με απ’ ευθείας κόκκινη για φάουλ στον Καρέλη έξω από τα καρέ του.

Καλλιθέα: Βοσνιάδης, Μπουλούλης (96΄Πάντος), Μαρότα, Βλάχος, Μανθάτης, Ρομαό (46΄Ματίγια), Σίλβα, Βασιλόγιαννης (65΄Νεκούλ), Ντεμέτριους (75΄Τόρες), Τσιντώνης (46΄Κυνηγόπουλος), Λουκίνας.
Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Στάγιτς (75΄Μαλής), Μπ.Ντουάρτε, Λιάβας, Μαυρίας, Τορεχόν (76΄Μπακάκης), Τσιγγάρας, Μπελεβώνης (59΄Α. Ντουάρτε), Χουάνπι (67΄Μπουζούκης), Ζοάο Πέδρο, Ντίαζ (59΄Καρέλης).