Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Κύπελλο: Έβαλε βάσεις για τα ημιτελικά ο Παναιτωλικός! Κέρδισε σε «νεκρό χρόνο» τον ΟΦΗ (1-2)

Ο Ζοάο Πέδρο έβαλε τον Παναιτωλικό μπροστά, ο Καρέλης στην εκπνοή έδωσε τη νίκη

Με 2-1 επικράτησε του ΟΦΗ στην Κρήτη ο Παναιτωλικός το απόγευμα της Τρίτης (23/1), στον πρώτο αγώνα της φάσης των προημιτελικών για το Κύπελλο Ελλάδας, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού για πρώτη φορά στην ιστορία του. Οι Αγρινιώτες ήταν γενικώς καλύτεροι από τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με τον Πέδρο (19′) στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα στην επανάληψη (47′), αλλά ο Καρέλης, με αντεπίθεση στην εκπνοή, έδωσε τη νίκη στα «καναρίνια». Δύο ασίστ μοίρασε ο Φρεντ Ντουάρτε.

Ορεξάτος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Παναιτωλικός. Πίεζε ψηλά τον ΟΦΗ κι έβγαζε περισσότερη ένταση κι ενέργεια στο παιχνίδι του. Η ομάδα του Πετράκη προηγήθηκε σε εξαιρετική αντεπίθεση (19′) με τον Μπουζούκη να πετάει τη μπάλα στο χώρο, τον Φρεντ Ντουάρτε να βγάζει στον Πέδρο και τον τελευταίο να πλασάρει για το 0-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και άρχισαν ν’ απειλούν, με τον Στεργιάκη να είναι σε ετοιμότητα σε μία λόμπα του Βούρου (30′). Ο Παναιτωλικός απείλησε ξανά στο 33′ με τον Φρεντ Ντουάρτε να στρώνει πάλι στον Πέδρο, αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε στη γωνία του σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι Κρητικοί προχώρησαν σε αλλαγές και αυτό αιφνιδίασε τον Παναιτωλικό. Μόλις στο 47′ ο ΟΦΗ ισοφάρισε. Ο Θοράρινσον βρήκε τον Μπάκιτς, που πλάσαρε για το 1-1. Αυτό, όμως, δεν πτόησε τον Παναιτωλικό, που ανέκτησε τον έλεγχο και κυνηγούσε ένα δεύτερο γκολ. Στο 52′ ο Ντίας παραλίγο να σκοράρει με απ’ ευθείας φάουλ, στο 61′ ο Πέδρο δεν εκμεταλλεύτηκε λάθος του Σωτηρίου, που τού έδωσε τη μπάλα, ενώ αμέσως μετά ο Φρεντ Ντουάρτε έχασε σημαντική ευκαιρία με σουτ που επιχείρησε.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε στη συνέχεια ν’ απειλήσει, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν πιο επικίνδυνος. Στην τελευταία φάση του αγώνα, μάλιστα, τα «καναρίνια» έφτασαν στη νίκη. Ο Φρεντ Ντουάρτε έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Καρέλη, ο οποίος πέρασε τον Μπρεσάν και με ωραίο πλασέ πέτυχε το 1-2, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στον Τίτορμο.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος (58’ Βούρος), Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν, Θοράρινσον, Μεγιάδο (46’ Γκλέιζερ), Γκαγιέγκος, Αποστολάκης (46’ Τοράλ), Μπάκιτς, Μοσκέρα (72’ Μπακού), Ντίκο (46’ Φελίπε).
Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Στάιτς, Μαυρίας, Ντουάρτε, Τσιγγάρας (69’ Μπακάκης), Μπουζούκης (42’ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (69’ Τορεχόν), Ντίας (69’ Σενγκέλια), Ζοάο Πέδρο (77’ Καρέλης).

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google News.