Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Πρώτη νίκη μετά από 8 μήνες για τον Παναιτωλικό… του Πετράκη

Πρώτη νίκη του Παναιτωλικού για φέτος

Την πρώτη του νίκη μετά από οκτώ (8) μήνες πέτυχε ο Παναιτωλικός στο πρωτάθλημα της Super League 1. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν του Βόλου με 2-0, στον κρίσιμο αγώνα της 8ης Αγωνιστικής της SL1, παρουσιάζοντας αρκετά καλό πρόσωπο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λιάβας εκμεταλλεύτηκε λάθος από Λούνα και Παπαδόπουλο για το 1-0 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Μπρούνο Ντουάρτε πέτυχε το 2-0 από στημένη φάση. Είχε δοκάρι ο Τρουιγιέ για τον Βόλο.

Ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε πολύ αποφασιστικός στο ντέρμπι των ουραγών και πέτυχε την πρώτη του νίκη μετά από 8 Αγωνιστικές. Τα «καναρίνια», που είχαν να κερδίσουν από τις 19 Φεβρουαρίου (1-0 τότε τον Ιωνικό), πήραν βαθμολογική «ανάσα» κερδίζοντας με 2-0 τον Βόλο στο Αγρίνιο. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, αλλά δεν απειλούσαν, ενώ και ο Παναιτωλικός ήταν μέτριος, ίσως και αγχωμένος.

Ο Κορνέτ απείλησε στο 18′, ενώ δύο λεπτά μετά ο Τρουιγιέ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Από το μισάωρο και μετά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ο Χουάνπι οργάνωνε καλά τις επιθέσεις, οι οποίες όμως χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Μία λάθος συνεννόηση από Λούνα και Παπαδόπουλο, όμως, έφεραν σε ευνοϊκή θέση τον Λιάβα, ο οποίος πλάσαρε για το 1-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Πετράκη μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν αν «κλειδώσουν» από νωρίς τη νίκη τους. Χουάνπι (50′) και Φρεντ Ντουάρτε (52′) έφτασαν κοντά στο 2-0. Ο Παναιτωλικός έβγαζε ενέργεια στο χορτάρι και δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις. Ο Χουάνπι απείλησε ξανά στο 64′ και ο Σενγκέλια λίγο έλειψε να πετύχει το 2-0 στο 74′. Πάνω που ο Βόλος αποφάσισε να ρισκάρει, η πίεση του Παναιτωλικού απέδωσε καρπούς. Από κόρνερ του Χουάνπι, ο Μπρούνο Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά και πέτυχε το πρώτο του γκολ για το 2-0, «κλειδώνοντας» τη νίκη για τα «καναρίνια». Λίγο πριν, οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τακουνάκι του Χουάνπι και κοντινό πλασέ του Χατζηθεοδωρίδη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βόλος ανέβασε τις γραμμές του, για να πετύχει κάποιο τέρμα, αλλά αντιθέτως ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που έβρισκε χώρους. Σε αντεπίθεση με τον Σενγκέλια, ο Χουάνπι δεν τελείωσε σωστά τη φάση και η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ο Βόλος είχε δύο καλές στιγμές με Γκαρσία και Μπαριέντος πριν το φινάλε, χωρίς όμως να σκοράρει.

Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίλβα, Λιάβας, Πέρες (90′ Νικολάου), Μπαλντασάρα (70′ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι (90′ Τσιγγάρας), Βοΐλης (78′ Ζοάο Πέδρο), Φρ. Ντουάρτε (70′ Σενγκέλια).
Βόλος (Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (78′ Μπερτόγλιο), Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ (69′ Μαχαίρας), Κόμπα, Κορνέτ (54′ Μπαριέντος), Ντέλετιτς (69′ Ενγκίν), Γκαρσία.