Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Προηγήθηκε, πάλεψε, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε ανατροπή μέσα σε 2 λεπτά (1-3)

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Παναιτωλικό, αλλά η διαφορά ποιότητας άλλαξε τα δεδομένα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα

Ο Παναιτωλικός έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στον ΠΑΟΚ, αλλά τελικώς γνώρισε την ήττα με 3-1. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με τον Χατζηθεοδωρίδη μόλις στο 6ο λεπτό και κράτησαν το προβάδισμά τους για περισσότερο από μία ώρα παιχνιδιού. Ο «δικέφαλος του βορρά», όμως, ανέτρεψε το σκορ μέσα σε δύο λεπτά (72′-73′). Ο Κωνσταντέλιας έκανε το 1-3 στο 90′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επίσης δύο δοκάρια κι ένα -ορθώς- ακυρωμένο γκολ του Κωνσταντέλια.

Την 19η διαδοχική νίκη του επί του Παναιτωλικού πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο, το απόγευμα της Κυριακής (25/2). Οι παίκτες του Πετράκη αιφνιδίασαν τους Θεσσαλονικείς με εξαιρετικό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη (6′) να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο ίδιος παίκτης είχε απειλήσει και λίγο πιο πριν με ψαλιδάκι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν υψηλά ποσοστά κατοχής στη συνέχεια (έως και 85%), αλλά απειλούσαν κυρίως από στημένες φάσεις. Ο Μούργκ (12′) έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ δοκάρι είχε και ο Κωνσταντέλιας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και ταυτόχρονα την πίεση που ασκούσε στην εστία του Τσάβες. Στο 59′ ο Κωνσταντέλιας πέτυχε γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε από το VAR. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και δικαιώθηκαν στο 72′. Ο Σάστρε με σουτ από τα πλάγια έκανε το 1-1 και αμέσως μετά (73′) ο Ζίβκοβιτς με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν και απείλησαν με κεφαλιά του Τορεχόν στο 80′. Δέκα λεπτά μετά ο Κωνσταντέλιας πέτυχε με όμορφο πλασέ το 1-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παναιτωλικός : Τσάβες, Μλάντεν, Χουάνπι, Χατζηθεοδωρίδης (68’ Ντουάρτε), Τορεχόν, Σενγκέλια (68’ Ντίαζ), Τσιγγάρας (81′ Πέρεζ), Πέδρο (81; Λομονάκο), Μαλής, Στάγιτς, Λιάβας (81′ Μαυρίας).
ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Μάρκος Αντόνιο (63’ Οζντόεφ), Μεϊτε, Ντεσπόντοφ (80’ Σβαμπ), Μουργκ (63’ Α. Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Τζίμας (46΄ Σαμάτα).

Πετράκης: «Κάναμε μεγάλη προσπάθεια»

Μιλώντας στην Cosmote TV, ο προπονητής του Παναιτωλικού Γιάννης Πετράκης είπε: «Η προσπάθεια ήταν μεγάλη από τους παίκτες μου. Χάσαμε λόγω ποιότητας του αντιπάλου. Είχαμε ευκαιρίες να βρούμε κι άλλο γκολ, είχε και ο ΠΑΟΚ όμως δύο δοκάρια. Μέχρι τη στιγμή που δεχτήκαμε το γκολ της ισοφάρισης δεν δεχτήκαμε πίεση. Είναι κρίμα για την προσπάθεια που κάναμε. Πρέπει να γίνουμε καλύτεροι. Παρακαταθήκη για εμάς είναι η προσπάθεια και η εικόνα που είχαμε».

Τιμήθηκε ο Γιώργος Θεοδωρίδης

Στο περιθώριο του αγώνα, η ΠΑΕ Παναιτωλικός τίμησε τον Γιώργο Θεοδωρίδη για την προσφορά του στον Σύλλογο. Ο Παναιτωλικός διά χειρός του Προέδρου Μάκη Μπελεβώνη βράβευσε τον παλαίμαχο μεσοεπιθετικό που έχει φορέσει τη φανέλα των «κυανοκίτρινων» και αγαπήθηκε όσο λίγοι. Ο «Γιωρίκας» μίλησε στην Cosmote TV και σημείωσε: «Είναι τιμή για μένα και μεγάλη χαρά. Είναι συγκινητικό. Δεν είναι μόνο οι επιτυχίες που συνδυάστηκαν εδώ με την ομάδα, είναι οι σχέσεις που κρατάω με τους ανθρώπους της. Ηταν πέντε υπέροχα χρόνια, συνδυάστηκαν με την άνοδο και σε υψηλές θέσεις και σε γεμάτο γήπεδο. Μόνο καλές αναμνήσεις έχω».