Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Playouts: Πάλι ήττα για τον Παναιτωλικό

Ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη στο Αγρίνιο – Τρίτη σερί ήττα στα playouts για τα «καναρίνια»

Τρίτη σερί ήττα για τον Παναιτωλικό στα playouts της Super League, καθώς ο Ατρόμητος κέρδισε μέσα στο Αγρίνιο με 3-2, το Σάββατο 9 Απριλίου. Το παιχνίδι είχε πέντε γκολ και πολύ ένταση, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σπουδαίο τρίποντο στην προσπάθεια που κάνουν για απ’ ευθείας παραμονή στην κατηγορία (πλέον βρίσκονται στο +9 από την προτελευταία θέση των μπαράζ). Ο Ντίας πέτυχε τα δύο γκολ για τα «καναρίνια» που προκάλεσαν «μουρμούρα» από κόσμο και… Αναστασίου.

Γκολ από τα… αποδυτήρια πέτυχε ο Ατρόμητος. Ο Κουλούρης μπήκε… φουριόζος και στην πρώτη φάση του αγώνα βρήκε στο χώρο τον Ερλινγκμαρκ που πέτυχε το 0-1 μόλις στο 47ο δευτερόλεπτο! Στο 5′ ο 26χρονος φορ έδωσε στο Μουνίθ που έχασε διπλή ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι αφού συνήλθαν από το σοκ του γρήγορου γκολ, πήραν μέτρα στο γήπεδο και απάντησαν με Ντίας στο 19′, σε φάση διαρκείας μετά από κόρνερ. Ο Ατρόμητος επανήλθε στο προσκήνιο κι έβγαζε περισσότερη ενέργεια στον αγώνα με τον Μουνίθ να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 28′. Οκτώ λεπτά μετά, ο Παναιτωλικός απάντησε ξανά. Σε κόρνερ του Ντουάρτε, ο Αντούνες πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ντίας πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι για το 2-2.

Οι παίκτες του Αναστασίου κέρδιζαν πλέον τις μονομαχίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, έχασαν δύο τρεις καλές ευκαιρίες, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή του σκορ.

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος μπήκε και πάλι πιο δυνατά με τον Στρούγγη στο 49′ να χάνει μία καλή ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και απείλησαν στο 54′ με τον Βέργο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, δεν απειλούσαν όμως. Και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό στο 72′, όταν ο Χαρίσης βρήκε τον Κουλούρη που έφυγε στην πλάτη της άμυνας κι έκανε το 2-3. Ο Ατρόμητος έκανε εξαιρετική διαχείριση του σκορ στη συνέχεια και κράτησε μέχρι τέλους, παίρνοντας τη νίκη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ : Ανέστης, Κορνέλιους, Αντούνες (82΄Μόρσεϊ), Βργκοτς, Λούι, Φλόρες, Μάρτενσον (73΄Βαρόνε), Ντίας (73΄Μεντόσα), Νταγκό (73΄Μπαρμπόσα), Ντουάρτε (82΄Καρέλης), Βέργος.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Καστεγιάνο, Μαυρομμάτης, Στρούγγης, Έρλινγκμαρκ, Χαρίσης, Σάλομον (79΄Ντένιτς), Κλωναρίδης (91΄Νταβιώτης), Μουνίθ (76΄Καρτάλης), Κουλούρης.