Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πήρε την ισοπαλία (0-0) στα Γιάννινα

Πήρε σημαντικό βαθμό ο Παναιτωλικός

Σημαντικό βαθμό πήρε στους «Ζωσιμάδες» στα Γιάννινα ο Παναιτωλικός, όπου αντιμετώπισε τον τοπικό ΠΑΣ και κράτησε το 0-0, διατηρώντας το αήττητο των τελευταίων αγώνων, παρότι έπαιζε με 10 παίκτες για ένα τέταρτο. Οι παίκτες του Πετράκη, όσο και οι παίκτες του Γρηγορίου, έκαναν αρκετά λάθη, δημιούργησαν λίγες τελικές, ενώ Καπίνο και Κλέιμαν ήταν κομβικοί για τις ομάδες τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο έγιναν αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, αλλά σταδιακά ο ΠΑΣ βελτιώθηκε και πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη διάθεση στο ξεκίνημα και άρχισαν να παράγουν φάσεις στην εστία του Καπίνο, αν και το παιχνίδι είχε πολύ αργό ρυθμό. Ο Τζίμας απείλησε στο 12′ για πρώτη φορά και ο Μπάλαν στο 21′ είχε ένα καλό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Καπίνο αντέδρασε σωστά και στις δύο περιπτώσεις.

Κάπου εκεί ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα, έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο χορτάρι και ισορρόπησε, ενώ άρχισε ν’ απειλεί. Στο 33′, ο Σόρια έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε μετά από στημένη μπάλα. Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολύ επικίνδυνες φάσεις και το 0-0 διατηρήθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός κυνήγησε περισσότερο το γκολ. Κρατούσε τη μπάλα και στο 60ο λεπτό ο Φρεντ Ντουάρτε λίγο έλειψε να σκοράρει. Το σουτ που επιχείρησε βρήκε στον Τσαούση και η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε δύσκολα. Οι παίκτες του Πετράκη είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στο 82′ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Μαυρίας, που είχε περάσει στο 70′ ως αλλαγή, είδε δύο κίτρινες στο 80′ και στο 82′ και αποβλήθηκε. Οι γηπεδούχοι πήραν… τα πάνω τους και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημά τους. Ο Παναιτωλικός οπισθοχώρησε, για να υπερασπιστεί τον βαθμό και με το «όχι» που είπε ο Καπίνο στον Ροσέρο (90+1′) τα κατάφερε.

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης (76’ Κιάκος), Καραχάλιος, Τζίνο (90’ Ριένστρα), Τζίμας (64΄Λεό), Ροσέρο, Παμλίδης, Μπάλαν (76΄Κόντε)
Παναιτωλικός: Καπίνο, Μαλής, Μπρ. Ντουάρτε, Μλάντεν (70’ Σενγκέλια), Λιάβας, Τορεχόν, Χουάνπι (90’ Τσιγγάρας), Μπαλντασάρα (74’ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης, Φρ. Ντουάρτε (70’ Μαυρίας), Πέδρο (74’ Καρέλης)