Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πήρε την ισοπαλία, αλλά προβλημάτισε ο Παναιτωλικός (0-0)

Έναν σημαντικό βαθμό πήρε ο Παναιτωλικός στην Κομοτηνή το απόγευμα του Σαββάτου (16/1) κόντρα στον Πανθρακικό. Ο Τίτορμος, που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 40΄ (αποβλήθηκε ο Κουτρομάνος), έμεινε «στο μηδέν» και διατήρησε τη διαφορά του από τη ζώνη του υποβιβασμού στους 7 βαθμούς. Μία μόλις τελική είχαν τα «καναρίνια».

Ο Πανθρακικός κυριάρχησε απέναντι στον Παναιτωλικό, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει (0-0). Ο Κυριακίδης που έδειχνε ασταθής στις επεμβάσεις του κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, δίνοντας έναν σημαντικό βαθμό στον Παναιτωλικό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στον αγώνα, τον ρυθμό του οποίου έλεγχαν καθόλη τη διάρκειά του. Ο Πανθρακικός προσπάθησε να πάρει το τρίποντο που θα τον έβαζε ξανά για τα καλά στη μάχη της παραμονής, αλλά έπεσε πάνω στους άψογα στημένους αμυντικά φιλοξενούμενους. Ο Τίτορμος προσπαθούσε να βγει στην κόντρα επίθεση, αλλά είχε σαφέστατο στόχο την διατήρηση του «μηδέν».

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γενικά πολύ κακό, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν σημαντικές φάσεις. Ο Πανθρακικός ιδιαίτερα αγχωμένος, δεν κατάφερε να απειλήσει, ενώ ο Παναιτωλικός δεν εκμεταλλεύτηκε τα ατού του στις αντεπιθέσεις και τελείωσε το 45λεπτο χωρίς ουσιαστική τελική προσπάθεια.

Το πιο σημαντικό συμβάν του πρώτου ημιχρόνου ήταν η αποβολή του Κουτρομάνου με δεύτερη κίτρινη μόλις στο 40ό λεπτό, με τον παίκτη του Παναιτωλικού να παρατηρείται για πρώτη φορά στο 28′ και να αφήνει την ομάδα του με 10, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από τις δύο ομάδες, με τον Ρουσκουσέδα να εκτελεί χρέη… αριστερού μπακ για τον Παναιτωλικό μετά την αποβολή του Κουτρομάνου.

Ο Πανθρακικός, μη έχοντας άλλη επιλογή καθώς έπαιζε και με αριθμητικό πλεονέκτημα, ξεκίνησε πιο ορεξάτος και στο 50′ έχασε ευκαιρία, όταν ο Ποτουρίδης έκανε σέντρα από αριστερά και ο Ίγκορ στο δεύτερο δοκάρι κατάφερε να σπρώξει πέφτοντας τη μπάλα προς την εστία, με τον Κυριακίδη όμως να αποκρούει.

Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού, είχε αρκετή δουλειά στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα και στο 54′ έσωσε την εστία του με διπλή προσπάθεια από σουτ του Ντιγκινί και προβολή του Ίγκορ στην επαναφορά.

Ακολούθησε ένα άστοχο σουτ του Χασομέρη στο 60′ έξω από την περιοχή. Ο Πανθρακικός στο 70′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Παπαγεωργίου να γυρίζει από δεξιά στην περιοχή για τον Μεχία, ο οποίος από πολύ καλή θέση έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια με δεξί σουτ.

Σημαντικές φάσεις δεν δημιουργούνταν στα τελευταία λεπτά για τις δύο ομάδες. Ο Πανθρακικός πίεσε με καλύτερες αξιώσεις την εστία του Κυριακίδη, ο οποίος μπλόκαρε επικίνδυνο γέμισμα του Μεχία για Μάρτινς και Ίγκορ στο 89΄. Με το ματς στις καθυστερήσεις, ο Παναιτωλικός βγήκε στην κόντρα αλλά ο Πάουλο σούταρε από μακριά στα χέρια του Αθανασιάδη, για την πρώτη τελική του Παναιτωλικού!

Στην απέλπιδα προσπάθεια των γηπεδούχων στο 90+4′ ο Μεχία σούταρε δυνατά και ο Κυριακίδης μπλόκαρε ξανά.

Διαιτητής: Κύζας (Δράμας)
Πανθρακικός (Ελευθερόπουλος): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Μπουγαΐδης, Ποτουρίδης, Λαδάκης (76′ Ροτζέριο), Μεχία, Μπαϊκαρά, Χασομέρης (65′ Βάλτερ), Ντιγκινί, Ίγκορ.
Παναιτωλικός (Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Παπάζογλου, Κουτρομάνος, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Ρουσκουγέδα, Ουάρντα (89′ Χαντάκιας), Βιγιαφάνες (80′ Βασιλείου), Μαρκόφσκι (72′ Κάπελ).
Κάρτες: Κουτρουμάνος 28′-40′ (αποβολή), Μπουγαϊδης 61′.