Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Πήρε σημαντικό βαθμό στην Τρίπολη, μπορούσε και τη νίκη (2-2)

Πολύ καλός ο Παναιτωλικός, τον «πλήγωσαν» τα στημένα

Σε ματς-θρίλερ, ο Παναιτωλικός πήρε σημαντικό βαθμό στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα (2-2), το απόγευμα της Δευτέρας (19/2). Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε, ο Αστέρας έκανε την ανατροπή, αλλά, με γκολ του Οικονόμου στις καθυστερήσεις, τα «καναρίνια» πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι δύο ομάδες έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη.

Στο πρώτο 20λεπτο το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες πρέσαραν ψηλά και η μπάλα πήγαινε από τη μία περιοχή στην άλλη. Ο Παναιτωλικός ήταν πιο δραστήριος δημιουργικά και απείλησε πρώτος με τον Ντίαζ (3′ και 7′), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαρτόλο (10′). Ο Ντίαζ απείλησε ξανά για τον Παναιτωλικό (15′ και 16′). Ο Αστέρας μετά το εικοσάλεπτο ανέβασε τα ποσοστά κατοχής, αλλά δεν ήταν δημιουργικός και αποτελεσματικός όταν απείλησε με τον Κρέσπι (35′ και 39′). Ο πιο δραστήριος παίκτης για τον Παναιτωλικός ήταν και αυτός που άνοιξε το σκορ. Ο Ντίαζ έκλεψε έξυπνα τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και προχώρησε μέχρι την περιοχή απ’ όπου πλάσαρε για το 0-1. Οι γηπεδούχοι, πάντως, κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο με τον Μιριτέλο να πιάνει δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Καλτσά στην εκπνοή.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ράσταβατς μπήκε πιο δυνατά και κέρδιζε στημένες φάσεις. Κρέσπι (51′), Μπαρτόλο (57′) και Γιαμπλόνσκι (60′) απείλησαν αρχικά, για να έρθει το 2-1 στο 65′, όταν, από φάουλ του Καλτσά, ο Ζουκάνοβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Τα «καναρίνια» ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα και βγήκαν μπροστά, απείλησαν δε λίγο μετά το γκολ με τον Χατζηθεοδωρίδη (70′). Οι παίκτες του Πετράκη πίεζαν για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να δημιουργούν φάσεις. Ωστόσο, το ματς έγινε ροντέο στις καθυστερήσεις των 8 λεπτών.

Στο 90+2′, από κόρνερ του Χουάνπι, ο Οικονόμου πήρε την κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Και οι δύο ομάδες, όμως, ήθελαν τη νίκη και κυνήγησαν ένα τρίτο τέρμα. Ο Παναιτωλικός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Λομόνακο (90+5′) να μη μπορεί να κάνει σωστό κοντρόλ. Από την πλευρά των γηπεδούχων, χάθηκε επίσης πολύ μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Τσάβες (είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Στεργιάκη) είπε «όχι» στον Μπαρτόλο, κρατώντας το 2-2.

Αστέρας Τρίπολης: Γραμματικάκης, Καστάνιο (93΄Μάντζης), Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες (87΄Χουχούμης), Λύρατζης, Γκος (69΄Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι, Μπαρτόλο, Κρεσπί (86΄Παλάσιος), Καλτσάς, Μιριτέλο.
Παναιτωλικός: Στεργιάκης (77΄Τσάβες), Οικονόμου, Μπ. Ντουάρτε (76΄Πέδρο), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας,, Πέρες, Χουάνπι, Φρ. Ντουάρτε (66΄Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης (75΄Στάγιτς), Ντίας (84΄Λομονάκο).

Πετράκης: «Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε»

Ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να έχει πάρει τη νίκη, σύμφωνα με όσα είπε ο Γιάννης Πετράκης μιλώντας στην Cosmote TV: «Δεν ξέρω αν θα πρέπει να είμαι ευχαριστημένος ή όχι. Δεχθήκαμε δύο γκολ από στατικές φάσεις, δύο γκολ μας ακυρώθηκαν οριακά για οφσάιντ, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Η εικόνα μας μού αφήνει το παράπονο ότι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι αυτό, αλλά, τέλος πάντων, σαν αποτέλεσμα θεωρώ ότι είναι πολύ σπουδαίο στην προσπάθεια που κάνουμε για να μείνουμε στην κατηγορία».