Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πιο ουσιαστικός ο Αστέρας Τρίπολης, πέρασε με 0-1 από το Αγρίνιο

Ανούσια υπεροχή από τον Παναιτωλικό, που γνώρισε ακόμα μία ήττα

Μία ακόμα ήττα γνώρισε για φέτος ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο, δίνοντας σημαντική «βαθμολογική ανάσα» στον Αστέρα Τρίπολης. Οι παίκτες του Πετράκη είχαν ανούσια υπεροχή και δεν δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις (με εξαίρεση το δοκάρι του Πέδρο) στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν νωρίς, αλλά έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 66ο λεπτό.

Το πρώτο 20λεπτο του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στον Αστέρα, ο οποίος ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του φάση. Στο 8′, ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ που κέρδισε ο Μιριτέλο, η μπάλα βρήκε στον Αργεντινό φορ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Οι Αρκάδες στη συνέχεια είχαν καλή κυκλοφορία μπάλας, την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός είχε «παγώσει» από το γρήγορο γκολ του Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Κρέσπι, αλλά ο Καπίνο απέκρουσε το κοντινό του πλασέ.

Ο Πετράκης άλλαξε τα δεδομένα με αλλαγή σχηματισμού και ο Παναιτωλικός πήρε τα ηνία του αγώνα. Ωστόσο, παρά τα μεγάλα ποσοστά κατοχής που είχε έκτοτε ο Τίτορμος, δημιουργήθηκαν ελάχιστες επικίνδυνες φάσεις στα καρέ του Παπαδόπουλου. Ο Αστέρας προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα και προσπαθούσε κυρίως να βγει σε αντεπιθέσεις, για να υπερασπιστεί το υπέρ του 0-1. Στο 22′ απείλησε για πρώτη φορά ο Παναιτωλικός με τον Ζοάο Πέδρο, είχε κάποιες τελικές προσπάθειες με σουτ (από Μπαλντασάρα και Φρ. Ντουάρτε), ενώ στο 39′ παραλίγο να ισοφαρίσει σε 1-1, αλλά η κεφαλιά του Πορτογάλου σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδοπουλου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, αλλά δε γίνονταν απειλητικοί. Σενγκέλια και Ντίας ανέβασαν λίγο τον ρυθμό του Παναιτωλικού, την ίδια ώρα που ο Αστέρας έμενε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καρμόνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν εξαιρετική διαχείριση του αγώνα, αμύνθηκαν σωστά και, σε συνδυασμό με τη φλύαρη κατοχή των γηπεδούχων, έφτασαν σε σημαντικό τρίποντο. Πέδρο και Βοΐλης είχαν δύο κάπως αξιόλογες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο και το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Παναιτωλικός: Καπίνο, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε (84’ Βοΐλης), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας (84’ Μαυρίας), Μπαλντασάρα (84’ Ξενιτίδης), Χατζηθεοδωρίδης (64’ Ντίας), Χουάνπι, Φρ. Ντουάρτε (64’ Σενγκέλια), Ζοάο Πέδρο.
Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο, Σουρλής (70’ Βαλιέντε), Κρέσπι (90’+4′ Ντιάρα), Καλτσάς (70’ Γκος), Μπαρτόλο (31′ Ζουγλής), Μιριτέλο (70’ Άλβαρες).