Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Παλικαρίσια ισοπαλία στα Περιβόλια με 10 παίκτες ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός έμεινε με 10 παίκτες στο 51ο λεπτό, αλλά βρήκε τις δυνάμεις που χρειαζόταν και ισοφάρισε στο 87΄ τον Πλατανιά, που είχε προηγηθεί με τον Γουνδουλάκη. Εξαιρετικός ο Κυριακίδης, κρατούσε “με νύχια και με δόντια” το 1-0. Ο Φερέιρα εξαιρετικό φάουλ για το κεφάλι του Μαρκόφσκι που ισοφάρισε, δίνοντας σημαντικό βαθμό στα “καναρίνια”.

Με κέφια ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι, δείχνοντας διάθεση να παίξουν επιθετικά. Στο 2′ ο Μουνάφο δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 6′ ο Σωτηρίου απέκρουσε το συρτό σουτ του Κάπελ. Ένα λεπτό μετά όμως ο Γουνδουλάκης ήταν πιο εύστοχος και εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που του έδωσαν οι αμυντικοί του Παναιτωλικού. Πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο και, αφού έφτασε ανενόχλητος λίγο έξω από την περιοχή, με δυνατό δεξί σουτ έκανε το 1-0.

Στο 18′, ο Αποστολόπουλος νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κυριακίδη, ενώ στο 21′ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Αποστολόπουλου με τον Κουκουλάκη να μην δείχνει κάτι και το ριπλέι να μην τον δικαιώνει για την απόφασή του. Στο 28′, ο Μιλούνοβιτς έφυγε μόνος του απέναντι από τον Κυριακίδη, αλλά ο βοηθός σήκωσε λανθασμένα τη σημαία για οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν το δεύτερο γκολ, όμως έπεσαν πάνω σε έναν εκπληκτικό Κυριακίδη, ο οποίος έκανε σωτήριες επεμβάσεις.

Στο 34ο λεπτό, ο Γουνδουλάκης έβγαλε στον Κουλιμπαλί, που σέντραρε συρτά από δεξιά, ο Ράμος χωρίς να βλέπει, πάτησε στον Μιλουτίνοβιτς, εκείνος πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού είπε πάλι “όχι”. Στο 40′, παραλίγο να γίνει το 1-1 με την πολύ καλή κεφαλιά του Μουνιός, ενώ στις καθυστερήσεις έγινε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά για το 2-0, με τον Ράμος να μην καταφέρνει από κοντά να νικήσει τον Κυριακίδη. ‘

Στην επανάληψη άλλαξαν γρήγορα οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα, όταν ο Μουνιός, στο 51΄, πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα που φαίνεται να είναι υπερβολική. Ο Πλατανιάς προσπάθησε στα αμέσως επόμενα λεπτά να βάλει ένα δεύτερο γκολ, αλλά έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Κυριακίδη, ο οποίος σταμάτησε την κοντινή κεφαλιά του Ράμος (61′), ενώ ένα λεπτό μετά και σε αντεπίθεση με τον Πάουλο και τον Ρουσκουσέδα, ο Κουλιμπαλί πρόλαβε “στο τσακ” τον Αργεντινό που έβγαινε τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου.

Ο Πλατανιάς φαινόταν να κάνει συντήρηση και να περιμένει απλά να περάσει ο χρόνος και το πλήρωσε με την ισοφάριση. Στο 87′, ο Φερέιρα εκτέλεσε άψογο φάουλ από τα δεξιά, ο Μαρκόφσκι έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος από κοντά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου για το 1-1. Ψυχρολουσία στους γηπεδούχους, που δεν περίμεναν με τίποτα αυτή την εξέλιξη. Στις καθυστερήσεις το σουτ του Μενδρινού δεν βρήκε στόχο (91′) και στην συνέχεια ο Κυριακίδης απέκρουσε νέα προσπάθεια του Ράμος (94′).

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης
Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Σελίν (19′ Δημήτρης), Μπανανά, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Γουνδουλάκης, Αποστολόπουλος (79′ Ανγκούλο), Μιλούνοβιτς (65′ Μενδρινός), Ράμος.
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Παπάζογλου, Μάκος, Πάουλο, Ρουσκουγιέδα (63′ Κέσιο), Κάπελ (76′ Βασιλούδης), Μουνιός, Μαρκόφσκι.
Γκολ: 7′ Γουνδουλάκης / 87′ Μαρκόφσκι.
Κάρτες: 23′ Μουνιός, 39′ Γκνιάτιτς, 42′ Αποστολόπουλος, 43′ Πάουλο, 77′ Μαρκόβσκι, 88′ Παπάζογλου / Κόκκινη: 51′ Μουνιός