Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πάλι προηγήθηκε, πάλι έχασε

Όπως και στην Τούμπα, ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο Καραϊσκάκης, αλλά τελικώς έφυγε ηττημένος

Ήττα με ανατροπή γνώρισε ο Παναιτωλικός στο «Γ. Καραϊσκάκης» από τον Ολυμπιακό, το απόγευμα του Σαββάτου (25/11), λίγο – πολύ σ’ ένα παιχνίδι… αντιγραφή του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με τον Χατζηθεοδωρίδη (13′), αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ πριν καν βγει το ημίχρονο (17′ αυτογκόλ Οικονόμου – 40′ Φορτούνης). Ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο τέρμα (70′ Ελ Κααμπί) στο δεύτερο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως αναμενόταν. Ο Ολυμπιακός μπήκε για να πιέσει και είχε σημαντική ευκαιρία με τον Έσε (8′), αλλά ο Παναιτωλικός ισορρόπησε για ένα δεκάλεπτο περίπου, στο οποίο κατάφερε να προηγηθεί. Στο 9′ ο Βοΐλης είχε καλό σουτ και στο 13′ ο Χατζηθεοδωρίδης σκόραρε. Ο Πέρεθ κέρδισε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και, αφού διένυσε κάποια μέτρα, πάσαρε στο χώρο για τον Χατζηθεοδωρίδη, ο οποίος πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Πασχαλάκη για το 0-1.

Ο Ολυμπιακός θορυβήθηκε και άρχισε ν’ ανεβάζει τις γραμμές του, για να πιέσει. Δικαιώθηκε άμεσα, καθώς μόλις 4 λεπτά μετά ισοφάρισε. Μετά από λάθος εκτίμηση του Λιάβα, ο Κίνι έκλεψε τη μπάλα (υπήρξαν διαμαρτυρίες για φάουλ στον δεξιό μπακ του Παναιτωλικού) κι έβγαλε παράλληλη πάσα για τον Ροντινέι, η μπάλα έφτασε στον Έσε που σούταρε και, μετά από κόντρα στον Οικονόμου (χρεώθηκε αυτογκόλ), έγινε το 1-1. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 28′ είχαν νέα ευκαιρία με τον Ροντινέι. Στο 40′ ο Φορτούνης με όμορφη ατομική ενέργεια και εξαιρετικό πλασέ (με το αριστερό) έστειλε τη μπάλα σε σημείο που δε μπορούσε ν’ αντιδράσει ο Καπίνο και η ανατροπή ολοκληρώθηκε. Μπιέλ και Γιόβετιτς είχαν σπουδαία ευκαιρία για το 3-1 λίγο πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έχασε κάποιες ευκαιρίες με τους Μπιέλ (58′), Γιόβετιτς (60′), ενώ ο Παναιτωλικός με τους Πέδρο (63′) και Ντουάρτε (67′). Αμέσως μετά ήρθε το 3-1 για τους γηπεδούχους. Ο Ελ Κααμπί βρήκε δίχτυα στο 70′ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μασούρα. Ο Παναιτωλικός απείλησε και πάλι με τον Πέδρο (84′), αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το σουτ του Πορτογάλου και το 3-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (74′ Ιμπόρα), Ντόι, Κίνι, Εσε, Μαντί Καμαρά, Φορτούνης (85′ Καρβάλιο), Μπιελ (68′ Ποντένσε), Μασούρας (75′ Μπρνιτς) και Γιόβετιτς (67′ Ελ Καμπί).
Παναιτωλικός: Καπίνο, Οικονόμου, Ντουάρτε, Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας (81′ Μαυρίας), Πέρεθ (76′ Μπαλντασάρα), Χουάνπι, Χατζηθεοδωρίδης (61′ Χρήστος Μπελεβώνης), Φρεντερίκο Ντουάρτε (76′ Σέρχιο Ντίας) και Βοϊλης (46′ Ζοάο Πέδρο).

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google News.