Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Πάλεψε και δικαιώθηκε ο Παναιτωλικός, 2-2 με την ΑΕΚ στο Αγρίνιο

Πέδρο και Μπαλτασάρα έκαναν 2-2 το 0-2 κι έδωσαν σπουδαίο βαθμό στα «καναρίνια»

Σπουδαίο βαθμό ουσίας και ψυχολογίας πήρε από την ΑΕΚ ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο, το απόγευμα της Δευτέρας 18 Δεκεμβρίου. Οι Αγρινιώτες, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 από το 14ο λεπτό, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα ν’ αντιδράσουν και, με γκολ των Πέδρο – Μπαλτασάρα, ισοφάρισαν σε 2-2. Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με γκολ των Γκαρσία-Ελίασον, στη συνέχεια όμως χαλάρωσε και το πλήρωσε αφήνοντας δύο βαθμούς στο Αγρίνιο.

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ, αφού μόλις στο 2ο λεπτό προηγήθηκε με γκολ του Λιβάι Γκαρσία. Η Ένωση πατούσε εύκολα στην περιοχή του Καπίνο και, αφού πρώτα έστειλε προειδοποιητικές βολές, από εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Ελίασον (14′), πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Οι παίκτες του Αλμέιδα ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και στο 24′ απείλησαν με τον Ζίνι, αλλά ο Καπίνο ήταν σε ετοιμότητα.

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να μειώσει το σκορ πριν το ημίχρονο. Μετά από κόρνερ, ο Μλάντεν «τσίμπησε» τη μπάλα, ο Μουκουντί τον ανέτρεψε και ο ρέφερι καταλόγισε πέναλτι. Ο Ζοάο Πέδρο σκόραρε από τα 11 βήματα στο 37′ και οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο, αλλά ένα σουτ του Γκατσίνοβιτς σταμάτησε στα σώματα.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός πίστεψε στην ισοφάριση και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Η δε ΑΕΚ έριξε τον ρυθμό και την απόδοσή της. Στο 53′ ο Χουάνπι από ευνοϊκή θέση πλάσαρε ψηλά άουτ. Γκατσίνοβιτς και Μοχαμάντι απείλησαν ξανά για την ΑΕΚ, ενώ στο 61′ ο Γκατσίνοβιτς είχε νέα ευκαιρία με τον Καπίνο, όμως, να διώχνει σε κόρνερ. Αμέσως μετά ο Οικονόμου (63′) δεν βρήκε καλά τη μπάλα σε κοντινή προβολή. Όμως, ο Μπαλτασάρα με «βολίδα» από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε το 2-2 λίγο μετά.

Η ΑΕΚ προσπάθησε ν’ αντιδράσει, ο Αλμέιδα έκανε αλλαγές και άρχισε ν’ απειλεί. Είχε σπουδαία ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 83′ όταν Γκατσίνοβιτς έκανε το γυριστό, αλλά ο Καπίνο απέκρουσε, ενώ ο Μάνταλος με το κεφάλι δεν κατάφερε να σκοράρει. Η Ένωση απείλησε ξανά με Βίντα (90′), Φαν Βέερτ (93′) και Γιόνσον (95′), αλλά το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Μπρούνο Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Χουάνπι (64′ Καρέλης), Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης (81′ Μπελεβώνης), Τορεχόν, Φρεντερίκο Ντουάρτε, Πέδρο (90′ Τσιγγάρας).
ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μοχαμάντι (86′ Φαν Βέερτ), Μουκουντί (86′ Μήτογλου), Βίντα, Σιντιμπέ (68′ Ρότα), Σιμάνσκι (68′ Γιόνσον), Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Ζίνι (68′ Τσούμπερ), Λιβάι Γκαρσία.