Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Παναιτωλικός: Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε με 2-1 από τον Παναθηναϊκό

Πολύ καλή παρουσία του Παναιτωλικού, λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο τέλος του αγώνα

Ο Παναιτωλικός έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, πάλεψε πολύ αλλά εν τέλει δεν απέφυγε την ήττα με 2-1, το απόγευμα της Κυριακής 7 Ιανουαρίου 2024. Οι Αγρινιώτες κράτησαν με σχετική άνεση το «μηδέν» στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Σπόραρ, που πέρασε στο δεύτερο μέρος, πέτυχε δύο γκολ. Ο Σενγκέλια μείωσε στις καθυστερήσεις, ενώ λίγο έλειψε να γίνει το 2-2 λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα.

Ο Παναιτωλικός μπήκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο εικοσάλεπτο είχε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλο βαθμό τον έλεγχο της κυκλοφορίας της μπάλας σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έφταναν στην περιοχή του Καπίνο, αλλά οι τελικές τους προσπάθειες δεν ήταν σωστές. Ο Ιωαννίδης απείλησε για πρώτη φορά στο 2ο λεπτό με κεφαλιά, ενώ στο 11′ ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να κάνει αισθητή την παρουσία του. Ο Μαυρίας με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ ευκαιρία είχε και ο Καρέλης (18′), όταν ο Λοντίγκιν απέκρουσε το δυνατό του σουτ από τα αριστερά. Στο 35′ ο Μαντσίνι με ωραία ενέργεια πάτησε περιοχή, αλλά με το αριστερό του σούταρε κι έστειλε ψηλά τη μπάλα.

Οι Αγρινιώτες ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Μαυρία, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, Σπόραρ και Αϊτόρ έδωσαν με την είσοδό τους άλλη επιθετική πνοή στους γηπεδούχους. Η αλλαγή διάταξης έπιασε τόπο από νωρίς. Στο 51′ ο Χουάνκαρ έκανε όμορφη σέντρα και ο Σπόραρ εξ επαφής έκανε το 1-0. Ο Παναιτωλικός ανέβασε τις γραμμές του και την απόδοσή του και απείλησε με ισοφάριση στο 74′. Ο Πέδρο με κεφαλιά τέσταρε τα αντανακλαστικά του Λοντίγκιν, ενώ ο Παναθηναϊκός προχωρούσε σε αλλαγές που τού έδωσαν ξανά ηρεμία. Ο Μπερνάρντ άλλαξε τη μεσαία γραμμή του ματς και οι γηπεδούχοι, αφού είχαν δοκάρι με τον Τζούρισιτς (89′), έφτασαν λίγο μετά σε δεύτερο γκολ με τον Σπόραρ.

Ο Σενγκέλια, έπειτα από όμορφη ενέργεια, μείωσε σε 2-1 στο 90+2′ και ο Παναιτωλικός πίστεψε στην ισοφάριση. Ο Γεωργιανός είχε την ευκαιρία λίγο μετά με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Λοντίγκιν δεν αιφνιδιάστηκε και κράτησε το 2-1, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ (91’ Φικάι), Ζέκα, Τσέριν, Βιλένα (46’ Αϊτόρ), Τζούρισιτς (91’ Γερεμέγεφ), Μαντσίνι (46’ Σπόραρ), Ιωαννίδης (75’ Μπερνάρ).
Παναιτωλικός: Καπίνο, Οικονόμου, Μλάντεν, Μαλής, Μαυρίας (78’ Μπελεβώνης), Πέρες (63’ Φρ. Ντουάρτε), Μπαλντασάρα (73’ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (63’ Πέδρο), Λιάβας, Σενγκέλια, Καρέλης (63’ Χουάνπι).