Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ο Άρης πέρασε από το «καυτό» Αγρίνιο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Ο Παναιτωλικός έχασε πολλές ευκαιρίες, ο Άρης πέτυχε το γκολ και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του «Βικελίδης»

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου πήρε ο Άρης, κερδίζοντας με 1-0 τον Παναιτωλικό, το βράδυ της Τρίτης (13/2). Ο κόσμος επέστρεψε στα γήπεδα μετά από δύο μήνες και οι Αγρινιώτες γέμισαν τις εξέδρες για τον ιστορικό ημιτελικό. Οι παίκτες του Πετράκη μπήκαν πολύ δυνατά και λίγο έλειψε να αιφνιδιάσουν τους Θεσσαλονικείς, αλλά με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και πέτυχαν ένα γκολ, που τους φέρνει πιο κοντά στον τελικό.

Εν μέσω πολύ ωραίας ατμόσφαιρας, ο Παναιτωλικός ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ δυνατά. Για 30 λεπτά περίπου πατούσε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Κουέστα, ο οποίος όμως ήταν σε εξαιρετική βραδιά. Η μεγαλύτερη φάση ήταν στο 14ο λεπτό με τον Τορεχόν, ο οποίος απείλησε δις με το κεφάλι και με τα πόδια, αλλά ο Κουέστα αντέδρασε πολύ σωστά. Σταδιακά, όμως, ο Άρης ισορρόπησε τον αγώνα και άρχισε ν’ απειλεί, κυρίως με στημένες φάσεις. Ο Μπράμπετς απείλησε πρώτος στο 30′, όταν ήταν αμαρκάριστος στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Στο 41′ ήταν η σειρά του Σαβέριο ν’ απειλήσει, αλλά ο Τσάβες απέκρουσε.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να μην δεχτούν γκολ, με τον Άρη να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του. Ο Παναιτωλικός είχε κάποιες καλές ευκαιρίες με Χατζηθεοδωρίδη και Ζοάο Πέδρο, μέχρι που φτάσαμε στο 64′. Ο Μάνου Γκαρθία με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Βέλεθ στο δεύτερο δοκάρι και αυτός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια διαχειρίζονταν το παιχνίδι, ενώ ο Πετράκης ρίσκαρε παίζοντας με δύο φορ (Καρέλη, Λομόνακο). Ο Τίτορμος δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και ο Άρης πήρε σημαντικό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς του «Βικελίδης» στις 6 Μαρτίου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Στάγιτς, Λιάβας, Χουάνπι (77′ Πέρεζ), Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης (Φ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Σενγκέλια (71′ Λομόνακο), Πέδρο (77′ Καρέλης).
ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μοντόγια, Βέλεθ, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Βερστράτε (90′ Ντουκουρέ), Νταρίντα (90′ Φετφατζίδης), Μάνου Γκαρθία (70′ Ρόουζ), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (56′ Σαμόρα), Μορόν (89′ Ανσαριφάρντ).