Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Μέγας Τορεχόν, με χατ τρικ χάρισε τη νίκη στον Παναιτωλικό

Σπουδαίο τρίποντο για τους Αγρινιώτες κόντρα στον Πανσερραϊκό

«Ποδαρικό» με νίκη έκανε ο Παναιτωλικός στην έδρα του, επικρατώντας του Πανσερραϊκού με 3-2, το απόγευμα της Πέμπτης 4 Ιανουαρίου 2024. Οι Αγρινιώτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον αριστερό τους μπακ-χαφ Σίλβα Τορεχόν, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ (μόλις το 2ο στο πρωτάθλημα) και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Ο Πανσερραϊκός είχε προηγηθεί και είχε ισοφαρίσει σε 2-2 με Δεληγιαννίδη και Θυμιάνη, αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κρίσιμο και οι δύο ομάδες ήταν επιφυλακτικές στο ξεκίνημά του. Οι γηπεδούχοι ήταν ένα κλικ πιο δραστήριοι, αλλά ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που προηγήθηκε. Στο 15ο λεπτό, Καπίνο και Μλάντεν δε συνεννοήθηκαν σωστά και ο Δεληγιαννίδης σκόραρε εξ’ επαφής μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Παναιτωλικός άρχισε να γίνεται πιο πιεστικός κι έφτασε στην ισοφάριση 20 λεπτά μετά. Ο Λιάβας έβγαλε με όμορφη πάσα στον Τορεχόν, ο οποίος βρέθηκε σε θέση φορ και με πλασέ έκανε το 1-1. Λίγο πριν το ημίχρονο, οι δύο ομάδες απώλεσαν από μία ευκαιρία. Ο Παναιτωλικός με τον Φρεντ Ντουάρτε και ο Πανσερραϊκός με τον Άλεξιτς.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πιο καλά, ενώ πέρασε στον αγώνα για τον Πανσερραϊκό ο Ουάρντα. Οι γηπεδούχοι πατούσαν περιοχή και στο 55′ απείλησαν τρεις φορές με Σενγκέλια και Καρέλη. Η υπεροχή μεταφράστηκε σε γκολ στο 64, πάλι με τον Τορεχόν. Ο αριστερός μπακ συνεργάστηκε με τον Φρεντ, αυτός σέντραρε για τον Καρέλη, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Τορεχόν που πλάσαρε για το 2-1. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 70′, καταλογίστηκε πέναλτι πάνω στον Χατζηστραβό από τον Καπίνο. Ο Θυμιάνης εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε σε 2-2.

Οι παίκτες του Πετράκη δεν το έβαλαν κάτω. Ήθελαν τη νίκη και το απέδειξαν. Ο Μλάντεν έστειλε προειδοποιητική βολή στο 80′, για να έρθει στο 84′ ο Τορεχόν να κάνει χατ τρικ. Μετά από φάουλ του Σενγκέλια, ο Τορεχόν πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με το κεφάλι πέτυχε το 3-2. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια δε μπόρεσαν ν’ απειλήσουν και ο Παναιτωλικός πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο.

Παναιτωλικός: Καπίνο, Οικονόμου, Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Τορεχόν, Χουάνπι (Πέρες 23′), Μπαλντασάρα (Σενγκέλια 46′), Χατζηθεοδωρίδης (Ξενιτίδης 90+1′), Καρέλης (Ζοάο Πέδρο 75′), Ντουάρτε (Μπελεβώνης).
Πανσερραϊκός: Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης (Αυλωνίτης 46′), Στάικος, Μορέιρα (Μπαΐροβιτς 90′), Μούργος (Ντάνκερλουϊ 45′), Σοφιανός (Ουάρντα 46′), Χατζηστραβός, Άλεξιτς (Γούλερι 83′).