Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Με «ζωγραφιά» Σενγκέλια πήρε βαθμό στον Βόλο

Προηγήθηκε, αλλά ισοφαρίστηκε νωρίς ο Παναιτωλικός και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους

Από πολύ νωρίς στον αγώνα διαμορφώθηκε το 1-1 για Βόλο και Παναιτωλικό, που έπαιξαν στο Πανθεσσαλικό το απόγευμα του Σαββάτου (3/2). Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με γκολάρα του Σενγκέλια, αλλά ο Βόλος ισοφάρισε σχεδόν αμέσως με τον Γκαρσία. Και οι δύο ομάδες, λοιπόν, έμειναν πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι θέλοντας να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ ο Παναιτωλικός αναζητούσε ευκαιρίες για αντεπίθεση. Ο Βόλος ήταν αυτός που πίεζε περισσότερο, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που σκόραρε πρώτος. Ο Λιάβας βρήκε εξαιρετικά τον Σενγκέλια, ο οποίος από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, με πανέμορφο πλασέ «έγραψε» το 0-1. Λίγο μετά ο Μλάντεν παραλίγο να βάλει και δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο, ο Βόλος που διατηρούσε την κατοχή και ο Μύγας δημιουργούσε συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις. Από δική του ενέργεια ήρθε και η ισοφάριση για τους Βολιώτες. Μετά από σλάλομ και σουτ που επιχείρησε, ο Γκαρσία πήρε το… ριμπάουντ για το 1-1. Ο ίδιος παίκτης είχε μία ακόμα ευκαιρία στο 35′, ενώ ο Παναιτωλικός λίγο έλειψε να προηγηθεί ξανά, αλλά το σουτ του Καρέλη κόντραρε και η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο. Οι δύο ομάδες δεν είχαν ρυθμό, ενώ ο Παναιτωλικός διατηρούσε τον έλεγχο της μπάλας. Ο Βόλος είχε μία καλή στιγμή με τον Μωραΐτη στο 65′, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο απειλητικοί προς το τέλος του αγώνα, χωρίς ωστόσο ν’ αλλάξει κάτι.

Βόλος: Κόβατς, Αλχο, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Μύγας, Γκλάβτσιτς (81΄ Ντε Καμπς), Μπαριέντος (57΄ Τσοκάνης), Κόμπα (64΄Μωραίτης), Ασεχνούν, Ντέλετιτς (57΄ Ποπέσκου), Γκαρσία (81΄ Μπερτόγλιο).
Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Μλάντεν, Οικονόμου, Μαλής, Μαυρίας (57΄ Μπακάκης), Τορεχόν, Πέρες (70΄ Τσιγγάρας), Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης (84΄ Χουάνπι), Καρέλης (84΄ Ζοάο Πέδρο), Σενγκέλια (84΄ Ντίας).

Πετράκης: «Δίκαιο αποτέλεσμα η ισοπαλία»

Μιλώντας στην Cosmote TV ο προπονητής του Παναιτωλικού Γιάννης Πετράκης είπε, μεταξύ άλλων: «Στο πρώτο ημίχρονο είχε περισσότερο τον έλεγχο ο Βόλος. Τα προβλήματα που δημιουργούνταν από τα δεξιά τα λύσαμε. Η εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλή, δεν δεχθήκαμε κάποια ευκαιρία. Δεν κάναμε κι εμείς κάποια κραυγαλέα, γιατί δεν είχαμε την καλή τελική πάσα, αλλά θα δουλέψουμε πάνω σε αυτό. Είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα».