Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Με γκολάρα του Καρέλη νίκησε τον Ατρόμητο

Γκολ με τακουνάκι έπειτα από κόρνερ πέτυχε ο Έλληνας στράικερ – Ο Χουχούμης το δεύτερο τέρμα

Με ένα απίστευτης ομορφιάς γκολ από τον Καρέλη, ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Ατρόμητο, το απόγευμα της Τετάρτης (4/1) στο Αγρίνιο. Ο Χουχούμης πέτυχε το δεύτερο τέρμα, είχε αποβληθεί από νωρίς ο Γιαννιώτης (23′).

Στο πρώτο εικοσάλεπτο δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο, με εξαίρεση ένα σουτ του Ροτάριου (17′). Στο 23′ ήρθε η φάση που άλλαξε όλο το παιχνίδι. Ο Σενγκέλια πήρε τη μπάλα προ του Γιαννιώτη, ο οποίος τον ανέτρεψε εκτός περιοχής και αποβλήθηκε. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους και ο Ατρόμητος οπισθοχώρησε, με αποτέλεσμα ν’ αρχίσουν οι φάσεις για τα «καναρίνια».

Ο Καρέλης έχασε σπουδαία ευκαιρία με κεφαλιά, ενώ και ο Αποστολάκης είχε κάποιες ευκαιρίες, αλλά το ματς παρέμεινε στο 0-0 μέχρι το ημίχρονο. Εκεί άλλαξαν όλα. Στο 46′ ο Παναιτωλικός ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο ημίχρονο με ένα γκολ-ποίημα από τον Καρέλη. Ο Έλληνας επιθετικός «έγραψε» το 1-0 με τακουνάκι ύστερα από κόρνερ του Σενγκέλια.

Ο Ατρόμητος πήρε τον έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια και προσπάθησε να ισοφαρίσει χωρίς επιτυχία. Στο 74′, όμως, το παιχνίδι «τελείωσε». Από νέο κόρνερ του Σενγκέλια, ο Χουχούμης με κεφαλιά έκανε το 2-0. Ο Τίτορμος έχασε ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο τέρμα.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (90′ Μαλής), Μλάντεν, Χουχούμης, Ντίας, Ξενιτίδης (76′ Χατζηθεοδωρίδης), Φλόρες (68′ Μάρτενσον), Νταγκό (68′ Κολοβός), Σενγκέλια και Καρέλης (76′ Πέδρο).
Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Αθανασίου, Ντε Μποκ, Φριντζόνσον (26′ Μάριτς), Έρλινγκμαρκ, Έντερ Γκονζάλες, Ροτάριου (72′ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (66′ Κλωναρίδης) και Κιάρτανσον (72′ Τζαβίδας).

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google News.