Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Με γκολ στην εκπνοή, ιστορική νίκη επί της ΑΕΚ με 1-0

Την πρώτη του νίκη επί της ΑΕΚ γιόρτασε ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο το απόγευμα της Κυριακής (20/3), με τον Πάουλο να σκοράρει στο 90+3 για το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο ΓΦΣ Παναιτωλικός. Οι Αγρινιώτες ήταν εξαιρετικοί στην άμυνά τους και κατάφεραν με το πείσμα τους στα τελευταία λεπτά να πάρουν ένα ιστορικό τρίποντο γοήτρου.

Ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο, ήταν επί της ουσίας ένα δίλεπτο στο φινάλε. Τότε που οι δυο ομάδες έχασαν από μια σπουδαία ευκαιρία για γκολ. Στο 42 λεπτό, ο Βάργκας έβγαλε την σέντρα, ο Τζεμπούρ κατέβασε την μπάλα την έβαλε μπροστά του, αλλά καθυστέρησε πολύ να εκτελέσει. Και όταν το έκανε, ο Κυριακίδης του είπε «όχι». Και στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Ουάρντα πήρε την μπάλα στην γωνιά της περιοχής, «ταλαιπώρησε» τον Γκάλο και έκανε ένα τεχνικό και όμορφο πλασέ. Όμως ο Μπαρόχα «απογειώθηκε» και έκανε εντυπωσιακή απόκρουση. Δυο εξαιρετικές ευκαιρίες, κανένα γκολ και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια

Στην ανάπαυλα οι δυο προπονητές άλλαξαν πολλά. Ειδικά ο Πογέτ, ουλάχιστον ως προς την διάθεση με την οποία μπήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν ενέργεια στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και προσπάθησαν να πιέσουν τον Παναιτωλικό. Ωστόσο και πάλι η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, ήταν άψογη. Κράτησε κλειστούς όλους τους διαδρόμους. Και επί της ουσίας δεν έδωσε ευκαιρία στην ΑΕΚ να απειλήσει. Με εξαίρεση την φάση του 73’, όταν πρώτο ο Λαμπρόπουλος και μετά ο Μπουονανότε, δεν κατάφεραν να νικήσουν εξ επαφής τον Κυριακίδη. Ο Πογέτ από τον πάγκο άλλαζε πρόσωπα και όχι σύστημα και η ΑΕΚ εξακολουθούσε να μην μπορεί να βρει απαντήσεις στους αγωνιστικούς γρίφους που έβαζε ο Παναιτωλικός.

Η ΑΕΚ δεν έκανε πολλές ευκαιρίες, αλλά στο 90’ ο Μπουονανότε έχασε ένα γκολ απ’ αυτά που δύσκολα χάνονται. Ο Τζεμπούρ γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον Αργεντινό. Εκείνος είχε μπροστά του ανοικτό ολόκληρο το τέρμα, δεν είχε μαρκάρισμα, αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ. Και αφού η ΑΕΚ δεν πήρε γκολ από τον Αργεντινό, τελικά τιμωρήθηκε. Στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων, μετά από κόρνερ, η άμυνα της ΑΕΚ απέτυχε να απομακρύνει, ο Πάουλο βρέθηκε «φάτσα» με το τέρμα και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, δίνοντας τεράστια νίκη για την ομάδα του Αγρινίου.

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)
Γκολ: 94′ Παουλο Μάρκος
Κάρτες: 14΄Φερέιρα, 14’ Βάργκας, 45’ Μάκος, 57’ Μάνταλος, 84’ Ντίντακ.
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κούσας, Μουνιός, Μάκος, Μαρκόφσκι (82’ Κλέσιου), Πάουλο, Φερέιρα (71’ Βασιλούδης), Ρουμπουλάκου, Μύγας, Χαντακιάς, Ουάρντα (90’ Βασιλείου).
ΑΕΚ (Πογέτ): Μπαρόχα, Ντίντακ, Λαμπρόπουλος, Άρθο, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον (62’ Κορδέρο), Μάνταλος, Τζεμπούρ, Βάργκας(61’ Μπουονανότε), Αραβίδης (76’ Πέκχαρτ).